upał, gorąco, dziecko, kąpiel w baseniku, rady na upał
fot. Theresia Karanitsch - Fotolia.com

Za gorąco? Pomóż dziecku się ochłodzić

Dzieci, podobnie jak osoby starsze, mogą źle znosić zbyt wysoką temperaturę. Mamy 7 sprawdzonych sposobów, które pomogą przetrwać upał w dobrej formie. Sprawdź, czy wiesz, jak ochłodzić dziecko.
Małgorzata Wódz
upał, gorąco, dziecko, kąpiel w baseniku, rady na upał
fot. Theresia Karanitsch - Fotolia.com

Podczas wielkiego upału dzieci tracą dobry humor, marudzą i popłakują. Martwisz się, że wysoka temperatura może zaszkodzić niemowlęciu czy noworodkowi, który dopiero co przyszedł na świat? Spraw, by upał był dla niego mniej dokuczliwy. Większość naszych rad pomoże też tobie.
 

1. Podawaj wodę 

Jeśli dziecko pije podczas upałów za mało, może być zmęczone, mieć zawroty głowy i osłabioną koncentracją. Staraj się mieć zawsze przy sobie butelkę wody i często podsuwaj ją maluszkowi. Dla dzieci najlepszym napojem jest woda niegazowana, niskozmineralizowana (poniżej 500 mg składników mineralnych na litr). Dla urozmaicenia możesz również podawać herbatki ziołowe i niewielkie porcje soczków owocowych rozcieńczonych z wodą. Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, patrz punkt 2.
 
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

2. Często przystawiaj do piersi

Dotyczy to noworodka lub niemowlęcia, który pije tylko mleko mamy. Podczas upału nie musisz dopajać dziecka wodą. Pierwsze łyki twojego pokarmu są bardzo wodniste i znakomicie zaspokajają pragnienie. Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym w upalne dni powinny między posiłkami dostawać także wodę
 

3. Przyrządzaj lekkie i chłodne dania

Zamiast gęstych i ciepłych potraw przygotuj chłodnik lub rozrzedzoną zupkę jarzynową. Wypróbuj nasze przepisy na dania na upały dla starszego dziecka. Nie dziw się, że dziecko nie je z wielkim apetytem – upał sprawia, że tracimy łaknienie. Możesz zmienić godziny dziecięcych posiłków. Być może dziecko chętniej zje zupkę rano albo po południu, kiedy upał się zmniejszy.

4. Ubieraj dziecko w jasne, luźne ubranka

Najlepsze są uszyte z naturalnych tkanin, np. z bawełny lub lnu, w których skóra oddycha. Maluch mniej się w nich poci i nie jest mu tak gorąco. Gdy wychodzicie na dwór, nie zapomnij o ochronie głowy. Czapeczka osłoni buzię przed słońcem, a uszy przed wiatrem. Jeśli dziecko śpi w wózku z postawioną budką, może mieć gołą główkę.
 

5. Zdejmij pieluszkę

Pozwól dziecku poleżeć i pobiegać bez niej. Nawet najnowocześniejsze pieluchy w gorące dni grzeją pupę i mogą doprowadzić do odparzenia skóry na pośladkach. Dziecko, które nie skończyło jeszcze miesiąca może leżeć w niedopiętej pieluszce. Dlaczego nie z gołą pupą? Gdy się z siusia (noworodek robi to bardzo często) mokre pośladki mogą sprawić, że dziecko przeziębi się mimo największego upału.
 

6. Przecieraj buzię

Także szyję oraz karczek zwilżonym chłodną wodą ręcznikiem. Poza domem możesz używać również chusteczek nawilżanych do pielęgnacji.
 

7. Urządź kąpiel

Nawet kilka razy w ciągu dnia możesz posadzić dziecko w dmuchanym baseniku lub większej plastikowej misce wystawionej w zacienionym miejscu np. na balkonie lub w ogródku. 
 
Jak się objawia udar cieplny?
To stan, do którego może dojść przy silnym przegrzaniu organizmu. Towarzyszy mu ból głowy, brak apetytu, wymioty. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości lub drgawki, skóra jest sucha, gorąca i czerwona, puls przyspieszony. Jeśli zauważysz u dziecka objawy udaru, jedź do lekarza lub wzywaj karetkę. Czekając na jej przyjazd, przenieś dziecko w cień, rozbierz, ułóż z nogami uniesionymi wyżej, schłodź skórę (chodnym okładem, wachlowaniem lub nawiewem z wentylatora).

Latem szczególnej uwagi wymagają najmłodsze dzieci, które dopiero przyszły na świat. Choć zasady letniej pielęgnacji noworodka mogą spędzać sen z oczu niejednej mamie, warto pamiętać, że podczas ciepłych miesięcy zdecydowanie łatwiej opiekować się dzieckiem. W żadnej innej porze roku wyjście z dzieckiem na spacer nie będzie już tak proste.   
Oceń artykuł

Ocena 5 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy