Encyklopedia płodności

Upławy

nieprawidłowa wydzielina z pochwy kobiety, która jest objawem stanu zapalnego. Upławy mogą mieć nieprzyjemny zapach, nietypowy kolor lub konsystencję.

Pochwa wydziela około 700 ml śluzu w miesiącu. Różni się on wyglądem i konsystencją zależnie od fazy cyklu. Zawsze jednak ma neutralny zapach i nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami. Prawidłowa wydzielina z dróg rodnych jest bezwonna, przejrzysta, mleczna lub biaława i przypomina śluz. Składa się z wydzieliny gruczołów przedsionkowych większych (gruczoł Bartholina znajduje się w przedsionku pochwy) i mniejszych (gruczoł Skenego), a także ze złuszczonych komórek pochwy, śluzu szyjkowego oraz wydzieliny z gruczołów błony śluzowej macicy i jajowodów.

Objawy upławów

Z nieprawidłową wydzieliną mamy do czynienia, gdy śluz z pochwy nieprzyjemnie pachnie (ma charakterystyczny rybi, serowaty lub gnilny albo kwaśny zapach), ma zmieniony kolor (np. żółty, mlecznobiały, zielonkawy, brązowy) oraz nietypową konsystencję (wydzielina jest pienista, wodnista z grudkami, gęsta śluzowa, przypomina kefir). O nieprawidłowościach świadczy też drażniące działanie wydzieliny na błony śluzowe - pieczenie, świąd, obrzęk i zaczerwienienie.
Przeczytaj: Co oznacza kolor upławów?

O czym mogą świadczyć upławy?

Upławy mogą sygnalizować bakteryjne lub drożdżakowe zapalenie pochwy. Zdarza się, że upławami objawia się chlamydioza, choroba, którą powoduje przenoszona głównie drogą płciową, ale także zdarzająca się na basenie Chlamydia trachomatis. Upławy mogą być też oznaką zakażenie wirusem opryszczki, a nawet alergii. Zdarzają się też upławy wywołane ciałem obcym (np. fragmentem tamponu, który pozostał w pochwie). W każdym przypadku o leczeniu decyduje ginekolog.

Sprawdź, jakie badania trzeba zrobić przy upławach