kobieta w ciąży u lekarza
fot. Fotolia

Uratowali serce kobiecie w ciąży. Nikt inny nie chciał ryzykować

Tego zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży Łódzcy kardiochirurdzy wykonali go jako jedni z niewielu na świecie.
kobieta w ciąży u lekarza
fot. Fotolia
Jak donosi łódzki oddział TVP kardiochirurdzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki podjęli się wykonania niezwykle rzadkiego zabiegu, którego nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Wada serca ujawniła się dopiero po poczęciu dziecka. Objawy, które zaniepokoiły ciężarną to: utrata przytomności i męczliwość. Okazało się, że kobieta cierpi z powodu krytycznego zwężenia zastawki aortalnej. W szpitalu wykonano plastykę balonową, polegającą na rozszerzeniu zwężonej zastawki. Zabieg przeprowadzono w 32. tygodniu ciąży.

Mogłam nie zobaczyć swojego synka

Mama kilkudniowego Miłosza zdawała sobie sprawę z tego, że z zabiegu może już nie wrócić. Mimo to zdecydowała się go wykonać. Lekarze byli również przygotowani do rozwiązania ciąży poprzez cesarskie cięcie, gdyby okazało się, że wystąpią komplikacje. Znieczulenie ogólne w takim przypadku mogło doprowadzić do zatrzymania krążenia – tłumaczy dr Bogusław Sobolewski, kierownik Kliniki Anestezjologii ICZMP w Łodzi. Zabieg trwał dwie godziny.

Jestem szczęśliwą mamą, że mam zdrowego synusia –  wyznaje Pani Katarzyna – Zdawałam sobie sprawę z tego, że mogę już nie wrócić. Mogłabym nie przeżyć, ale uratowaliby dziecko – dodaje.

Jest to jeden z zaledwie kilku przypadków na świecie, kiedy to lekarze decydują się na tak poważny zabieg u kobiety ciężarnej.

19 maja Pani Katarzyna wraz z małym Miłoszem opuścili szpital.

Źródło: TVP Łódź
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy