GRY
 
 

Wypadki zimą – jak postępować w przypadku urazów dłoni i kolana?

Urazy nadgarstka, skręcenie kolana, złamania – zimą o tego typu kontuzje bardzo łatwo. Sprawdź, jak postępować w przypadku obrzęku czy złamania.

Upadek na łyżwach, urazy - pierwsza pomoc
fot. Fotolia
Upadać trzeba umieć – tak mawiał mój tata, gdy podnosił mnie na stoku podczas nauki jazdy na nartach, i do znudzenia powtarzał: "chroń głowę, kręgosłup, kolana, nadgarstki i łokcie". Z powierzchni do upadania zostawały mi tylko pośladki. Rzeczywiście ta część była najczęściej poobijana. Choć byłam wtedy przedszkolakiem, tę radę dobrze zapamiętałam.
Nie zawsze jednak uda nam się upaść tak, by chronić te najważniejsze części ciała. Zobacz, jakie są zasady pierwszej pomocy w urazach rąk czy nóg.

Obrzęk – jak należy złagodzić tę dolegliwość?

Najczęstszym i najbardziej widocznym objawem urazu jest obrzęk. Aby zmniejszyć opuchliznę, najlepiej zrobić zimny okład, np. z kostek lodu. Nie należy ich jednak przykładać bezpośrednio na ciało; najlepiej zawinąć je w foliową torbę, a następnie w jakiś materiał (np. ścierkę lub ręcznik). Warto też na kilka godzin zrezygnować z aktywności, a urażoną kończynę ułożyć na jakimś podwyższeniu, np. na zwiniętej poduszce. Jeśli obrzęk będzie się powiększał, a do tego dojdzie ból, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko wzywać przez telefon pogotowie?
Redakcja poleca: Pierwsza pomoc - krwotok u dziecka - film
Sprawdź, co zrobić, gdy dziecko skaleczyło się i rana wciąż krwawi. Poznaj zasady udzielania pierwszej pomocy przy krwotoku.

Uraz nadgarstka – pierwsza pomoc

Podczas upadku często podpieramy się ręką, co sprawia, że jedną z częstszych kontuzji jest... uraz nadgarstka i/lub dłoni. Dotyczy on małych kości, więc może nie dawać objawów bólowych, dlatego sporo osób początkowo bagatelizuje ten uraz. Niesłusznie. Nieleczony może prowadzić do problemów z ruchomością stawów. Co powinno nas zaniepokoić?
Jeśli dłoń i/lub nadgarstek są zdeformowane, spuchnięte lub inaczej zmienione chorobowo, mogło dojść do złamania kości. Jeśli nie ma wyraźnych, widocznych gołym okiem zmian, ale przy poruszaniu dłonią lub nadgarstkiem pojawia się ból, prawdopodobnie doszło do zwichnięcia stawów. W obu przypadkach trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza. Aby nie zwiększać stopnia urazu, rękę należy powiesić na temblaku. Można również zastosować lek przeciwbólowy w żelu w miejscu urazu, o ile nie ma rany.
Jeśli podczas kontuzji doszło do naruszenia tkanek, tj. pojawiła się rana, a jej okolice są spuchnięte, zaczerwienione i bolesne, mogło dojść do zakażenia rany. Jeśli dodatkowo pojawiły się czerwone smugi lub pręgi odchodzące od rany, może to świadczyć o zakażeniu tężcem. Tężec to niebezpieczna choroba zakaźna, zagrażająca życiu, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który przepisze antybiotyk oraz poda przypominającą dawkę anatoksyny przeciwtężcowej.
Lekarze ortopedzi złamania dłoni i/lub nadgarstka uważają za trudne w diagnozie, ponieważ może być ono niewidoczne na zdjęciu rentgenowskim w pierwszych dniach po urazie (dotyczy to przede wszystkim złamania kości łódeczkowatej). Stąd tego typu kontuzje nazywa się jest "cichym złamaniem".
– Nieleczone złamanie może spowodować trwałe ograniczenie funkcji nadgarstka, jednak odpowiednio wykonane zdjęcie RTG pozwala zdiagnozować ten uraz  – uważa ortopeda, traumatolog Jacek Mazak ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Zobacz, jak unieruchomić rękę w przypadku kontuzji:


Doładuj
Przeładuj