urlop rodzicielski
fot. Fotolia

Jaki urlop przysługuje ci po urodzeniu dziecka? Sprawdź przepisy na 2018 r.

Niedługo rodzisz i gubisz się w gąszczu wszystkich urlopów dostępnych rodzicom? Nasza ściąga ci pomoże! Sprawdź aktualne przepisy dotyczące wszystkich urlopów dla mamy i taty.
Karolina Stępniewska
urlop rodzicielski
fot. Fotolia

Jaki urlop po urodzeniu dziecka weźmiesz, częściowo zależy od ciebie, a częściowo...nie. Urlop macierzyński jest obowiązkowy – każda matka musi pójść na macierzyński. Urlop ojcowski jest dowolny, tak samo, jak urlop rodzicielski, który nie jest obowiązkowy. Opcjonalny jest także urlop wychowawczy. Jeśli nie możesz połapać się w tych wszystkich opcjach, sprawdź na naszą ściągawkę i zobacz, który urlop będzie najlepszy dla ciebie lub ojca dziecka.

Ile trwa urlop macierzyński 2018

Urlop macierzyński jest obowiązkowy i płatny. Urlop macierzyński w 2018 r. trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. Jeśli urodzisz bliźniaki, przysługuje ci 31 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego. W przypadku trojaczków urlop macierzyński w 2018 r. wynosi 33 tygodnie, a na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej dostaniesz dodatkowe 2 tygodnie (35 tygodni przy czworaczkach, 37 przy pięcioraczkach).

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlopu macierzyńskiego udziela się kobiecie, która ma wkrótce urodzić dziecko lub właśnie je urodziła. Po porodzie musisz obowiązkowo wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po tym czasie możesz wrócić do pracy, jeśli pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego weźmie ojciec dziecka. Żeby skorzystać z urlopu macierzyńskiego, tata dziecka musi być ubezpieczony i zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Z urlopu macierzyńskiego możesz skorzystać już przed porodem – wtedy możesz wykorzystać maksymalnie 6 tygodni. Podczas urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop ojcowski: dla kogo?

Urlop ojcowski to urlop dla taty dziecka. Wynosi 2 tygodnie, a ojciec może skorzystać z tego urlopu w ciągu 24 miesięcy od urodzenia dziecka. Urlop ojcowski można wykorzystać w całości lub podzielić na dwie części – po pełnym tygodniu każda. Urlop ojcowski jest płatny, zasiłek wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Urlop ojcowski przysługuje tacie bez względu na stan cywilny lub sytuację zawodową matki dziecka.

Co to jest urlop rodzicielski i ile trwa?

Urlop rodzicielski to urlop, który można wykorzystać po urlopie macierzyńskim. Urlop rodzicielski jest płatny – 100 proc. za pierwsze 6 tyg. i 60 proc. za pozostałe. Urlop rodzicielski trwa w sumie 32 tygodnie, ale nie trzeba go wykorzystać w pełni. Rodzice, łącznie z urlopem macierzyńskim, mogą więc spędzić z dzieckiem 52 tygodnie. W przypadku ciąży mnogiej urlop rodzicielski trwa 34 tygodnie. Nie musisz brać urlopu rodzicielskiego od razu po urlopie macierzyńskim – masz na to czas od zakończenia urlopu macierzyńskiego do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat . Urlop rodzicielski w 2018 roku można pobrać jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach (nie krótszych niż 8 tygodni).

Kto może wziąć urlop rodzicielski?

Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać naprzemiennie (lub w tym samym czasie!) matka i ojciec dziecka, jeśli są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe (w ramach działalności gospodarczej lub umowy zlecenia). To ważne, że urlop rodzicielski można wykorzystać na kilka sposobów – część może wziąć matka dziecka, a część ojciec, może wykorzystać go jeden z rodziców lub oboje mogą wziąć urlop rodzicielski w tym samym czasie (wtedy będzie trwać 16 tygodni) – w ten sposób możecie wybrać opcję, która najbardziej was satysfakcjonuje.

Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy jest bezpłatny i wynosi maksymalnie 36 miesięcy, a jeden miesiąc przysługuje wyłącznie drugiemu rodzicowi. Możesz pójść na wychowawczy do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat (18 lat w przypadku dziecka niepełnosprawnego). Wniosek o urlop wychowawczy mogą składać rodzice z co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy. Można go podzielić na maksymalnie 5 części (nie muszą następować po sobie).

Zobacz też:

Redakcja poleca: Urlop wychowawczy – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu wychowawczego.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy