Jak uniknąć zrostów po cesarce?
fot. Fotolia

Urlop menstruacyjny – hit czy kit?

Bolesna miesiączka? Sprawdź, czy w Polsce z tego powodu dostaniesz urlop
Jak uniknąć zrostów po cesarce?
fot. Fotolia
We Włoszech trwają prace nad wprowadzeniem dla kobiet płatnego urlopu z powodu menstruacji. Kraje europejskie dopiero teraz zwracają uwagę na problem, jakim często jest bolesna, obfita miesiączka. Czy okres to choroba? Raczej nie, ale każda z kobiet wie ile tabletek przeciwbólowych musi wziąć, żeby normalnie funkcjonować. Nie mówiąc już o osłabieniu, braku koncentracji, ciągłej kontroli odzieży, wszechogarniającym dyskomforcie. W zasadzie wiele pań nawet nie chce wychodzić z domu w te dni. W Polsce problem dotyczy około 10% kobiet.

Gdzie już można wziąć urlop?

Okazuje się, że Japonia, Taiwan, Zambia, Indonezja, Korea Południowa już takie urlopy wprowadziły i to dawno. Na przywilej ten mogą również liczyć pracownice niektórych korporacji t.j. Nike, czy Coexist. I nie jest to kwestia wyrozumiałości, ale wyraz praktycyzmu. Niedysponowany pracownik to pracownik mniej efektywny. Wyobraźmy sobie sprzedażowe spotkanie z klientem, podczas którego handlowiec nie może się skupić, odczuwa mdłości i przeszywający ból. Czy spotkanie zakończy się sukcesem? Wątpliwe, choć bez urlopu menstruacyjnego kobiety dotąd musiały sobie jakoś radzić.
Redakcja poleca: Dlaczego spóźnia się okres? - film
Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Poznaj inne możliwe przyczyny spóźniania się okresu.

Seksizm i dyskryminacja

Jeśli kobiety mają urlop to co w zamian dostaną mężczyźni? Pewnie nic, więc mogą się poczuć pokrzywdzeni. Będą mieli dzięki temu kolejne powody, żeby uznawać kobiety za słabsze i oceniać ich zachowanie przez pryzmat hormonów. Silny ból w czasie menstruacji nie dotyczy przecież wszystkich kobiet, więc pracodawca może oceniać lepiej pracownię, która z takiego przywileju nie korzysta, ponieważ nie generuje strat. W ten sposób mogą rodzić się konflikty, którego podłożem będzie natura.
Jest wiele "za" i "przeciw". Czy na pewno urlop menstruacyjny ma sens?

Źródło: radiozet.pl, newsweek.pl
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy