tata i dziecko, urlop ojcowski, urlop tacierzyński, tata i niemowlę
fot. Panthermedia

Urlop ojcowski 2017

Ojcowie-pracownicy mogą wziąć 2 tygodnie urlopu ojcowskiego na rzecz opieki nad dzieckiem. Po tym czasie tacie dziecka przysługuje też (jeśli zrezygnuje z tego mama dziecka) 6 tygodni dodatkowego urlopu tacierzyńskiego.
Magdalena Drab
tata i dziecko, urlop ojcowski, urlop tacierzyński, tata i niemowlę
fot. Panthermedia

Urlop ojcowski w Polsce

Urlop ojcowski wprowadzono w naszym kraju w 2010 r. Wtedy każdemu ojcu – pracownikowi przysługiwał 1 tydzień, który mógł wykorzystać w pełni na opiekę nad swoim nowo narodzonym dzieckiem. W styczniu, w pierwszym miesiącu obowiązywania nowego przywileju, skorzystało z niego jedynie 75 ojców. W maju liczba ta znacznie wzrosła, o urlop wnioskowało już 1600 tatusiów. Zainteresowanie urlopem, wbrew przewidywaniom, nie rosło jednak systematycznie. 

Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski

W pierwszym roku obowiązywania nowego prawa, skorzystało z niego 17 244 tatusiów. Rok później liczba zainteresowanych (bądź poinformowanych) spadła. Na urlop wybrało się jedynie 14 897 panów. Nawet jeśli do danych ZUS dołączymy także pracowników firm dużych, liczba zainteresowanych, mimo że rośnie – nadal okazuje się mniejsza niż w poprzednim roku. 

http://kadry.infor.pl/kadry/indywidualne_prawo_pracy/uprawnienia_rodzicielskie/696276,Urlop-ojcowski-dokumenty.html
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Dłuższy urlop ojcowski 

Od stycznia 2016 roku urlop ojcowski wynosi 2 tygodnie i można go wykorzystać w dwóch częściach do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.

Czytaj też: Urlop macierzyński 2016

Urlop ojcowski 2017

Urlop ojcowski, całe 2 tygodnie, trzeba wykorzystać do ukończenia przez dziecko dwóch lat. Podczas urlopu ojcowskiego tata otrzymuje zasiłek rodzicielski w wysokości 100 procent swojego wynagrodzenia.

Wydrukuj wniosek o urlop ojcowski

Urlop tacierzyński 2017

Urlop macierzyński (gdy urodziło się jedno dziecko) trwa 20 tygodni, z czego sześć mama może wykorzystać jeszcze przed porodem, a kolejne – po nim. Jeśli kobieta musi wrócić wcześniej do pracy, może to zrobić po 14 tygodniach, przekazując pozostałą część urlopu macierzyńskiego (czyli sześć tygodni) tacie dziecka – ta zamiana to urlop tacierzyński.

Zobacz też: Urlop rodzicielski 2016


Pediatra radzi, jak wspierać rozwój dwulatka:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy