GRY
 
 

Komu przysługuje urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka?

Urodziło ci się dziecko i zastanawiasz się, czy przysługuje ci urlop okolicznościowy z tej okazji? Sprawdź, komu należy się taki urlop i co musisz dołączyć do wniosku.

urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka
Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka należy się pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, któremu urodziło się dziecko, bez względu na wymiar etatu. Pracownikowi, który został rodzicem, przysługują w ramach urlopu okolicznościowego 2 dni wolnego od pracy. Otrzymuje za te dni pełne wynagrodzenie. Urlop po narodzeniu dziecka wykorzystywany jest przez ojców, bo kobiety od porodu przebywają na urlopie macierzyńskim. Zakłada się, że urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka ma być wykorzystany w związku z przyjściem na świat dziecka, np. do załatwienia formalności w urzędzie, czy zabrania dziecka ze szpitala do domu. 

Wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Aby uzyskać urlop, należy złożyć u pracodawcy wniosek o urlop okolicznościowy z tytułu narodzenia dziecka, w którym podaje się powód wnioskowania o dni wolne od pracy, przewidziany termin urlopu. Należy też dołączyć do urlopu wypis ze szpitala lub odpis aktu urodzenia dziecka. Pracodawca nie ma prawa odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, nawet jeśli ojciec decyduje się skorzystać z prawa do urlopu ojcowskiego
Redakcja poleca: Mężczyźni coraz chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego - film
Aż 129 tys. świeżo upieczonych tatusiów postanowiło skorzystać w 2014 roku z urlopu ojcowskiego. Warto wiedzieć, że przysługuje on również mężczyznom wychowującym dzieci adoptowane. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba złożyć, by otrzymać urlop ojcowski.

Kiedy trzeba wykorzystać urlop okolicznościowy po narodzinach dziecka?

Nie trzeba iść na urlop okolicznościowego z tytułu urodzenia dziecka od razu po porodzie, przepisy prawa pracy nie mówią wyraźnie, kiedy trzeba go wykorzystać. Nie trzeba też od razu wykorzystywać 2 dni, można je podzielić. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj