Urlop rodzicielski - ile trwa i komu przysługuje? [WIDEO]

Czy wiedziałaś, że urlop rodzicielski możesz podzielić na części i skorzystać z niego - zarówno ty, jak i ojciec dziecka - aż do ukończenia przez dziecko 6. roku życia?

Zobacz inne z serii: Urlopy i zasiłki po urodzeniu dziecka (7)

Na urlop rodzicielski możesz udać się zaraz po urlopie macierzyńskim. Gdy wykorzystasz sama lub z ojcem dziecka urlop macierzyński, oboje rodzice mają prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, 34 tyg. w przypadku ciąży mnogiej.
Mama może wrócić wcześniej do pracy, jeśli podzieli się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka, np. po połowie. Oboje rodzice mogą również być na urlopie rodzicielskim jednocześnie. Wówczas jego czas skraca się do 16 tygodni.

Zobacz też: Wniosek o urlop rodzicielski znajdziesz na naszej stronie Babyonline.pl

Urlop rodzicielski możesz wziąć etapami

Urlop rodzicielski można podzielić na części. Jeśli nie uda ci się wykorzystać całości od razu po urlopie macierzyńskim, 16 tygodni możesz przesunąć na później.
 
Ważne: Urlop rodzicielski możecie podzielić na 4 części, z których każda musi trwać minimum 8 tygodni i możecie skorzystać z urlopu rodzicielskiego do końca roku kalendarzowego, w którym wasze dziecko kończy 6 lat.

Nie trzeba więc więc brać urlopu rodzicielskiego od razu po urlopie macierzyńskim. Jeśli jednak zdecydujecie się na takie rozwiązanie, połączenie urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego da wam 52 tygodnie urlopu z dzieckiem, w przypadku jednego dziecka (czas trwania urlopu macierzyńskiego w przypadku ciąży bliźniaczej to 31 tygodni, na każde kolejne dziecko z ciąży mnogiej doliczamy dwa tygodnie urlopu, a urlop rodzicielski w przypadku dzieci z ciąży mnogiej to 34 tygodnie).

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy