GRY
 
 

Urlop rodzicielski i macierzyński 2017 – co warto wiedzieć?

Ile trwa urlop macierzyński, jak go dostać, czy otrzymasz zasiłek? Wszystko o zmianach w przepisach dotyczących urlopu macierzyńskiego.

mama, niemowlę, czytać, książeczka
fot. Panthermedia

Urlop macierzyński w 2017 r. trwa minimum 20 tygodni, jeśli urodzisz jedno dziecko. Wraz z urlopem rodzicielskim, możesz przebywać z dzieckiem nawet rok. Oba urlopy - rodzicielski i macierzyński - są płatne. Na rodzicielskim możesz przebywać razem z ojcem dziecka (wtedy jego czas trwania się skraca) lub możecie korzystać z niego naprzemiennie. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący urlopu macierzyńskiego 2017 i wydrukuj odpowiednie wnioski o urlop macierzyński i rodzicielski.

Urlop macierzyński 2017: komu się należy?

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony - przysługuje ci prawo do urlopu macierzyńskiego, który możesz wziąć już 6 tygodni przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Od 2016 roku każdy ma prawo do płatnego urlopu wychowawczego. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zarejestrowana jako bezrobotna.
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Ile trwa urlop macierzyński?

 Urlop macierzyński przysługuje ci w wymiarze do 20 tygodni (14 tygodni dla matki i 6 tygodni dla ojca lub matki). W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37. Urlop przysługuje ci także wtedy, gdy przyjęłaś dziecko na wychowanie. Od 2016 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale jego czas został wliczony do urlopu rodzicielskiego. Wzór wniosku o urlop rodzicielski znajdziesz na następnej stronie.

Sprawdź, jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku.
Drukuj: wniosek o urlop macierzyński.

Doładuj
Przeładuj