mama, niemowlę, czytać, książeczka
fot. Panthermedia

Urlop rodzicielski i macierzyński 2017 – co warto wiedzieć?

Ile trwa urlop macierzyński, jak go dostać, czy otrzymasz zasiłek? Wszystko o zmianach w przepisach dotyczących urlopu macierzyńskiego.
mama, niemowlę, czytać, książeczka
fot. Panthermedia

Urlop macierzyński w 2017 r. trwa minimum 20 tygodni, jeśli urodzisz jedno dziecko. Wraz z urlopem rodzicielskim, możesz przebywać z dzieckiem nawet rok. Oba urlopy - rodzicielski i macierzyński - są płatne. Na rodzicielskim możesz przebywać razem z ojcem dziecka (wtedy jego czas trwania się skraca) lub możecie korzystać z niego naprzemiennie. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący urlopu macierzyńskiego 2017 i wydrukuj odpowiednie wnioski o urlop macierzyński i rodzicielski.

Urlop macierzyński 2017: komu się należy?

Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony - przysługuje ci prawo do urlopu macierzyńskiego, który możesz wziąć już 6 tygodni przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Od 2016 roku każdy ma prawo do płatnego urlopu wychowawczego. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zarejestrowana jako bezrobotna.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Ile trwa urlop macierzyński?

 Urlop macierzyński przysługuje ci w wymiarze do 20 tygodni (14 tygodni dla matki i 6 tygodni dla ojca lub matki). W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37. Urlop przysługuje ci także wtedy, gdy przyjęłaś dziecko na wychowanie. Od 2016 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale jego czas został wliczony do urlopu rodzicielskiego. Wzór wniosku o urlop rodzicielski znajdziesz na następnej stronie.

Sprawdź, jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku.
Drukuj: wniosek o urlop macierzyński.

Jak się zmienił wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 roku?

Wszystkie kobiety, które urodziły dzieci od 1 stycznia 2016 roku  mogą po 20-tygodniowym urlopie macierzyńskim wziąć jeszcze urlop rodzicielski w wymiarze 32 tygodni (34 tygodni w przypadku ciąży mnogiej). Łącznie więc urlop macierzyński i rodzicielski może trwać 52 tygodnie, czyli rok w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (54 tygodnie w przypadku porodów mnogich).

32 tygodnie urlopu rodzicielskiego  można wykorzystać maksymalnie w 5 częściach.

Przez pierwsze 26 tygodni urlopu rodzic dostanie 100 proc. wynagrodzenia. Po tym okresie będą otrzymywać podczas urlopu rodzicielskiego 60 proc. wynagrodzenia. Jeśli jest to mniej niż 1000 zł, rodzic dostanie wyrównanie do tej kwoty. Jeśli od razu zdecydujesz być z dzieckiem przez cały rok, będziesz otrzymywać przez cały ten okres 80 proc. wynagrodzenia. 

Wydrukuj wniosek o urlop rodzicielski.

Czy mogę zostać zwolniona z pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego?

Kobieta, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, nie jest chroniona przed zwolnieniem w szczególny sposób, korzysta z tych samych praw co inni pracownicy (nie można jej zwolnić, gdy przebywa na urlopie wypoczynkowym lub zwolnieniu chorobowym, a zwolnienie w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony wymaga uzasadnienia).

Czy dostanę zasiłek macierzyński?

Tak, zasiłek macierzyński przysługuje przez cały okres trwania urlopu macierzyńskiego, tak podstawowego, jak i dodatkowego. Matka dziecka, po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie, może zrezygnować z dalszego pobierania zasiłku i wcześniej wrócić do pracy.

Zobacz też: Ile wynosi zasiłek macierzyński

Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać zasiłek macierzyński?

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są:
  • zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.

Co z zasiłkiem macierzyńskim, jeśli urodziłam za granicą?

Dokumentem do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka podczas pobytu za granicą jest:
  • zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem - za okres przed porodem,
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.
Jeśli urodziłaś w kraju należącym do Unii Europejskiej lub w Szwajcarii, nie musisz tłumaczyć dokumentów na język polski.

Urlop macierzyński – sytuacje wyjątkowe

W razie urodzenia dziecka, które wymaga opieki szpitalnej, możesz po upływie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego wrócić do pracy, a resztę wykorzystać później, kiedy twoje dziecko wyjdzie już ze szpitala.

Jeżeli z kolei matka rezygnuje z wychowywania dziecka i oddaje je innej osobie lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej ta część urlopu macierzyńskiego, która przypada już po dniu oddania dziecka. Jednakże urlop macierzyński po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 29 głosy

Zobacz także

Popularne tematy