GRY

Urlop wychowawczy 2017 – wszystko, co powinnaś wiedzieć

Od 2016 roku zmieniły się przepisy dotyczące urlopu wychowawczego. Sprawdź, czy masz aktualne informacje o urlopie w 2017 roku.

dziecko, mama, śniadanie, kuchnia dla dziecka
fot. Panthermedia

Urlop wychowawczy w 2017 roku przydzielany jest na tych samych zasadach, co w ubiegłym roku. Urlop wychowawczy 2017 można wykorzystać w 5 częściach i w sumie spędzić z dzieckiem 3 lata (36 miesięcy), pod warunkiem, że rodzice podzielą się między sobą urlopem wychowawczym. Dziecko musi spędzić z drugim z opiekunów przynajmniej jeden miesiąc z 36 przysługujących rodzicom w ramach urlopu wychowawczego w 2017 r.

Dla kogo urlop wychowawczy w 2017 roku?

Masz prawo wystąpić o urlop wychowawczy, czyli o bezpłatny urlop w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy pracujesz co najmniej od sześciu miesięcy. Co ważne, do sześciomiesięcznego czasu zatrudnienia wliczasz też poprzednie okresy pracy. Możesz się wówczas starać o urlop wychowawczy w wymiarze do trzech lat (36 miesięcy, może być w 5 częściach), do wykorzystania do roku, w którym dziecko kończy 6 lat.

Kiedy dziecko wymaga stałej opieki ze względu na zły stan zdrowia potwierdzony orzeczeniem o niepełnosprawności, przysługuje ci prawo do urlopu wychowawczego do trzech lat, ale nie trwający dłużej niż do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia. Nie ma wtedy znaczenia, czy pracownik już wcześniej z takiego urlopu korzystał.

Na każde dziecko przysługuje osobny urlop macierzyński i urlop wychowawczy, od 2016 roku nie ma już  dodatkowego urlopu macierzyńskiego (czasowo jednak nie tracimy na tej zmianie). Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o łączny czas przebywania pracownika na urlopach wychowawczych udzielanych na kolejne dzieci.

Od 2 stycznia 2016 roku mama i tata mogą jednocześnie korzystać z całego urlopu wychowawczego – do tej pory mogli zajmować się dzieckiem razem maksymalnie przez 4 miesiące. Zmienia to oczywiście czas trwania urlopu wychowawczego: jeśli opiekujemy się dzieckiem w tym samym czasie, urlop trwa 16 miesięcy.
 
UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Mamotoja.pl do białej listy w Adblock.   
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Jak starać się o urlop wychowawczy?

Aby uzyskać urlop wychowawczy, musisz złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy:
  • we wniosku należy określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu; jeśli pracownik wykorzystał już część urlopu, należy wskazać ten okres we wniosku,
  • wniosek składa się u pracodawcy najpóźniej na 21 dni przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z urlopu,
  • urlop wychowawczy może być wykorzystany najwyżej w pięciu częściach,
  • rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający warunki do korzystania z urlopu wychowawczego mogą korzystać z takiego urlopu jednocześnie,
  • okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Co w urlopie wychowawczym zmieniło się od 2016 roku?

Od 02.01.2016 r. weszły w życie następująca zmiany:

Rodzicom przysługuje 36 miesięcy urlopu wychowawczego, ale pod warunkiem, że przynajmniej jeden miesiąc spędzi na wychowawczym drugi rodzic (przykładowo mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc lub odwrotnie). Wyjątkiem są sytuacje, gdy dziecko jest wychowywane przez jednego rodzica, bo drugi nie żyje lub np. został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

Urlop można dzielić i wykorzystać go w 5 częściach przed ukończeniem przez dziecko 6. roku życia.

Rodzice lub opiekunowie mogą korzystać z urlopu wychowawczego jednocześnie przez cały okres urlopu wychowawczego.

Zobacz też: Urlop macierzyński 2018


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy