tata z dzieckiem bawią się drewnianym samochodzikiem
fot. Materiały prasowe

Urlop dla ojca na dziecko - najważniejsze porady dla taty

Czy wiesz czym się różni urlop ojcowski, tacierzyński i rodzicielski? Jaki jest wymiar urlopów dla ojca dziecka, kiedy można je wziąć oraz czy w tym czasie tata otrzyma pełne wynagrodzenie? Oto kompletny przewodnik prawny dla ojców, którzy chcą opiekować się dziećmi nie tylko po pracy!
Weronika Zagojska
tata z dzieckiem bawią się drewnianym samochodzikiem
fot. Materiały prasowe
Urlopy dla ojców cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością. Coraz więcej tatusiów korzysta też z prawa do tzw. urlopów tacierzyńskich. To dobra tendencja, że ojcowie chcą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu maluchów. Obecnie mogą wybierać spośród kilku rozwiązań. Podpowiadamy, jakich!

3 rodzaje urlopów dla taty

Wedle prawa, ojciec może skorzystać z trzech typów urlopów związanych z narodzinami dziecka, są to:
  • urlop ojcowski,
  • urlop tacierzyński,
  • urlop rodzicielski.
Każdy z tych urlopów można wykorzystać w określonym momencie życia dziecka i na określonych zasadach. To co ważne – urlopy dla ojców nie są zależne od urlopu wypoczynkowego i nie zmniejszają jego wymiaru.

Zobacz też: Urlopy i inne przywileje dla rodziców w 2019
Redakcja poleca: USG prenatalne – kiedy i po co się je wykonuje [WIDEO]
USG prenatalne to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Zwyczajowo nazywa się je USG w 12. tygodniu ciąży. Podczas tego ciążowego badania sprawdza się, czy dziecko rozwija się prawidłowo oraz ocenia ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych.

Urlop ojcowski – gdy mężczyzna zostaje ojcem

Urlop ojcowski to czas dla taty i dziecka, który nie jest zależny od urlopu macierzyńskiego. Art. 1823 § 1 Kodeksu Pracy określa, że jest to zawsze okres 14 dni (w tym niedziele i święta), podczas których tacie przysługuje 100% średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy. Ojcowie mogą z niego skorzystać w tym samym czasie co matki lub w dowolnym momencie – od razu, gdy dziecko przyjdzie na świat lub w dwóch częściach (po jednym tygodniu), jednak nie później niż do 24 miesięcy od urodzenia potomka.

Z urlopu ojcowskiego może skorzystać także:
  • rodzic, który nie jest w związku małżeńskim z matką dziecka, 
  • rodzic rozwiedziony.
Co ważne, na jego długość nie ma wpływu liczba dzieci. W czasie urlopu tacie przysługują takie same prawa, jak kobiecie w ciąży – jest chroniony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę.

Zobacz też: Ile pieniędzy rocznie możesz dostać na dziecko? [content:1_3397,8_1329,0_21376,0_23129:CMNews]
Kto może z niego skorzystać? Urlop ojcowski może zostać przyznany wyłącznie pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy nie krócej niż na 7 dni przed planowanym urlopem. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Warto zaznaczyć również, że urlop ojcowski nie wpływa na obniżenie wymiaru urlopu wychowawczego.  

Urlop tacierzyński – więcej czasu dla malucha

Urlop tacierzyński to kolejny urlop, który może zostać wykorzystany przez młodego tatę, jednak w przeciwieństwie do ojcowskiego jest on zależny od urlopu macierzyńskiego i może maksymalnie trwać 6 tygodni. Jeśli kobieta nie wykorzysta w całości urlopu, pozostałą jego część może przejąć tata dziecka, jednak pierwsze 14 tygodni zawsze przysługuje jedynie mamom. Dopiero kolejnych 6 tygodni może być rozdzielone między oboje rodziców. Za ten czas przysługuje 100% wynagrodzenia. Jednak jeśli matka dziecka wykorzysta urlop w pełnym wymiarze, ojciec już nie będzie mógł z niego skorzystać.

Zobacz też: Kto może się ubiegać o kosiniakowe, czyli 1000 zł na dziecko?

Kto może z niego skorzystać? Podobnie jak urlop ojcowski, urlop tacierzyński również przyznawany jest tylko tym ojcom, którzy posiadają umowę o pracę. Osoba, która chce skorzystać z urlopu, w pierwszej kolejności musi złożyć swojemu pracodawcy wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego - najpóźniej na 14 dni przed jego rozpoczęciem. Wymagane jest również złożenie wniosku przez matkę dziecka, ponieważ urlop tacierzyński rozpoczyna się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. [content:1_3391,0_1428,8_653,0_5586:CMNews]
Z kolei podział urlopu rodzicielskiego jest bardziej sformalizowany. Jest on udzielany z góry matce dziecka, dlatego przejęcie jego części przez ojca dziecka wymaga złożenia dokumentów zarówno przez mamę, jak i tatę.

Zobacz też: Urlop ojcowski do poprawki. KE chce zmian

Urlop rodzicielski – tata na domowym etacie

Urlop rodzicielski to trzecia opcja, jaką młody tata może wykorzystać. Automatycznie jest on przydzielany mamie dziecka, jednak po złożeniu odpowiednich dokumentów możliwe jest przydzielenie tego urlopu, w całości lub części, ojcu. Na urlopie rodzicielskim może w tym samym czasie przybywać oboje rodziców, jednak jego łączny wymiar nie może przekroczyć okresu ustalonego przez ustawę.

Długość urlopu rodzicielskiego to 32 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 34 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka, przy jednym porodzie (dwojaczki, trojaczki itd.).

Kto może z niego skorzystać? Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, z którego mogła korzystać zarówno mama, jak i tata dziecka. Rodzice mogą go wykorzystać w całości lub maksymalnie w czterech częściach, mają na to czas aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia. Dodatkowo, żadna z części nie może być krótsza niż 8 tygodni. Urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika, który pracodawca ma obowiązek zaakceptować, jeśli został on złożony w terminie – nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

2 dni opieki nad dzieckiem

Dodatkowo rodzicom, niezależnie od liczby posiadanych dzieci, przysługują dwa dni opieki nad dzieckiem, które są dostępne już od pierwszego dnia pracy. Nie przechodzą na rok kolejny, dlatego należy pamiętać, aby wykorzystać je w danym roku kalendarzowym. Oczywiście może z nich skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka.
Uwaga! Jeżeli zostaną wykorzystane przez jednego rodzica, nie przysługują już drugiemu. Dni te nie są wliczane do urlopu i wypłacana jest za nie pełna stawka wynagrodzenia.

Benefity od pracodawców dla ojców

Niezależnie od aspektów prawnych, wiele firm oferuje pracownikom, którzy zostali rodzicami, dodatkowe benefity. Warto to sprawdzić u swojego pracodawcy.
  • W niektórych przypadkach, tata może liczyć na dodatkowe 14 dni urlopu od firmy czy pojedyncze dni na opiekę.
  • Ciekawym pomysłem są również warsztaty, szkolenia oraz spotkania z ekspertami, które mają w zamyśle przygotować młodych ojców na fakt pojawienia się na świecie nowego członka rodziny.
  • Popularne stają się również przedszkola zakładowe, a jeśli dana firma nie oferuje podobnego udogodnienia – możliwe są dofinansowania, np. do żłobków.

Coraz więcej firm bierze również udział w akcji „2 godziny dla rodziny”, która organizowana jest raz w roku – 15 maja. Jej ideą jest umożliwienie pracownikom wcześniejszego wyjścia z pracy, by mogli spędzić czas z bliskimi oraz zaznaczenie, iż rodzina jest podstawową grupą społeczną, której należy się wiele uwagi.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy