Poród
fot. Adobe Stock

Urodziła 9 dzieci. Takiego finału porodu się nie spodziewała!

25-letnia Malijka Halima Cisse urodziła 9 dzieci, choć badania USG wskazywały, że zostanie mamą 7 pociech. Jak to w ogóle możliwe?
Sylwia Arlak
Poród
fot. Adobe Stock
Nie taki miał być finał porodu 25-letniej Malijki. Z badań USG wynikało, że kobieta urodzi 7 dzieci. Lekarze nie zauważyli jednak dwóch maluchów... Finalnie 25-latka została mamą pięciu dziewczynek i czterech chłopców!

Urodziła 9 dzieci, lekarze byli w szoku

Jak czytamy na portalu brytyjskiej gazety „Daily Mail”, dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, a poród odbył się w 8. miesiącu ciąży. Kobieta rodziła w szpitalu w Maroku, gdzie przyjechała ze swojej ojczyzny, Mali. Ze względu na mnogą ciążę 25-latka wymagała specjalistycznej opieki. Jak informuje malijska minister zdrowia Fanta Siby, zarówno dzieci, jak i matka czują się dobrze. Za kilka tygodni będą mogli wrócić do domu do Mali.


Podczas porodu okazało się, że w czasie badań USG ani lekarze w Mali, ani w Maroku nie dostrzegli dwójki dzieci. Medycy byli równie zaskoczeni, co szczęśliwa mama!

Ciąża wielopłodowa występuje w przypadku jednoczesnego rozwoju wewnątrz macicy więcej niż jednego zarodka. Zazwyczaj u człowieka rozwija się jeden płód, ale może też dojść do ciąży dwupłodowej (bliźniaczej) lub ciąży wielopłodowej, gdy poszczególne płody pochodzą z oddalonych od siebie w czasie zapłodnień. 

Takie sytuacje zdarzają się jednak bardzo rzadko. To tylko ok. 1-3 proc. ciąż, a jeszcze rzadsze są ciąże wielopłodowe jednojajowe, bo dotyczą 0,3-0,4 proc. ciąż we wszystkich populacjach. Przez powikłania przy tego typu porodach wiele dzieci rodzi się martwych.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!
„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy