wyrosła jej trzecia pierś
fot. Adobe Stock

Urodziła, a potem wyrosła jej TRZECIA PIERŚ!

Pewna Portugalka kilka dni po porodzie zaobserwowała u siebie guzek pod pachą. Wydobywał się z niego pokarm. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia, gdyż takie przypadki są naprawdę rzadkie.
Ewa Janczak-Cwil
wyrosła jej trzecia pierś
fot. Adobe Stock
Dwa dni po narodzinach dziecka 26-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z niepokojącymi objawami. Zaobserwowała w dole pachowym zgrubienie, z którego leciał białawy płyn. Po oględzinach lekarze stwierdzili, że z guzka leci mleko, a kobieta dotknięta została polimastią. Jest to wada wrodzona powstająca podczas rozwoju płodu, polegająca na tym, że w ciele rozwija się nadprogramowa tkanka gruczołowa piersi. U Portugalki dodatkowy gruczoł zlokalizował się pod pachą. Jej przypadek opisano w czasopiśmie medycznym „The New England Journal of Medicine”. 

Dodatkowa pierś

Przypadki polimastii występują u 2-6 proc. ludzi. Najczęściej dodatkowa pierś lokalizuje się w górnych częściach przedniej części tułowia i w okolicach pach. Jeśli dodatkowy gruczoł nie ma brodawki i otoczki, jej posiadacz nie zdaje sobie sprawy z tego, że w czasie rozwoju płodowego doszło do wykształcenia dodatkowego gruczołu piersiowego. Polimastia może przydarzyć się kobiecie i mężczyźnie.

Wada najczęściej wykrywana jest u kobiet, które zajdą w ciążę i urodzą dziecko. Wtedy dodatkowy gruczoł, tak jak normalne piersi, powiększa się i bywa, że zaczyna produkować mleko.

Czy dodatkowa pierś to duży kłopot?

Zwykle ilość sączącego się mleka jest niewielka lub mleko z dodatkowej piersi nie wydziela się wcale. Jednak zdarzają się przypadki, gdy kobieta, aby złagodzić dyskomfort, musi z niej odciągać pokarm – taki przypadek, dotyczący 18-letniej kobiety, opisano w literaturze medycznej w 1999 roku. 

Przypadek Portugalki był łagodny i nie wymagał interwencji chirurga. Jednak kobieta została poinformowana, że poddając się badaniom piersi w ramach profilaktyki raka piersi, powinna także monitorować dodatkowy gruczoł piersiowy, bo tak jak normalna pierś może on być narażony na rozwój guza piersi. 

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy