lekarze uratowali dziecko z 14 tygodnia ciąży
fot. Adobe Stock

Ta mała wojowniczka to medyczny cud!

Skończyła roczek, choć było o niemal pewne, że nie przeżyje własnych narodzin. Urodziła się za wrześnie, z poważną wadą jelit, a jej serce przestało być w sumie na 22 minuty.
Dominika Bielas
lekarze uratowali dziecko z 14 tygodnia ciąży
fot. Adobe Stock
Skrajne wcześniaki to dzieci, które urodził się przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, a masa urodzeniowa jest mniejsza niż 1000 g. Ci mali-wielcy wojownicy wciąż zadziwiają lekarzy. Choć ich statystyczne szanse na przeżycie i normalne funkcjonowanie są niewielkie, to życie pokazuje wspaniałe scenariusze. To kolejna taka historia.

Szanse były niewielkie

Lacey Sherriff rodziła się w 27. tygodniu i ważyła zaledwie 635 gramów. Lekarze zadecydowali się na nagłe cesarskie cięcie ze względu na stan przerzucawkowy mamy Lacey. Niestety dziecko miało martwice jelita i natychmiast musiało przejść operację. Niestety lekarze musieli przerwać operację usuwania części jelita, by zacząć reanimacje. [content:0_25736,1_4552,0_25655,0_25233:CMNews]
Serce Lacey zatrzymało się z powodu nadmiernej utraty krwi. Najpierw zatrzymało się na 12 minut, a następnie na kolejne 10. Skóra dziewczynki stała się szara. Lekarze jednak nie dali za wygraną, podali adrenalinę i krew. W pewnym momencie dziecko zostało także pobłogosławione przez księdza, bo szanse były naprawdę niewielkie.
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.

Nie jest dobrze

- Obawialiśmy się, że dziecko nie przeżyje operacji, a my będziemy w tym samym czasie świadkami narodzin i śmierci naszego dziecka. - wyznali w jednym z wywiadów. Z medycznego punktu widzenia dziecko nie żyło przez kilka minut. Mimo to lekarze nie zaobserwowali żadnych oznak uszkodzenia mózgu. Lacey to mała wojowniczka. Dziewczynce pogorszyło się ponownie po 13 dniach i musiała przejść kolejną operację. Do domu została wypisana w lutym ubiegłego roku, po 111 dniach spędzonych w szpitalu. Dziś Lacey ma roczek. Lekarze są w szoku, nie widzieli wcześniej takie przypadku.

Coraz więcej cudów

Współczesna medycyna daje wcześniakom szansę nie tylko przeżyć, ale również prawidłowo się rozwijać. Do przeżycia zdolne są już dzieci urodzone po 24. tygodniu ciąży. Niestety na świecie, mimo postępów nauki przybywa również przedwczesnych porodów. Co roku rodzi się blisko 15 milionów wcześniaków na całym świecie. Do najczęstszych powikłań wśród wcześniaków należą zaburzenia oddychania.

Źródło: bbc.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy