fetus in fetu
fot. Adobe Stock

Urodziła się z zarodkiem w brzuchu – taki przypadek zdarza się raz na pół miliona narodzin!

Już podczas badań prenatalnych lekarze widzieli, że żołądek płodu jest powiększony, jednak nie znali powodu tej nieprawidłowości. Dopiero po porodzie udało się dokładnie zbadać nowo narodzoną dziewczynkę i odkryć, co się stało.
Ewa Janczak-Cwil
fetus in fetu
fot. Adobe Stock
Nietypowy poród miał miejsce w Izraelu w lipcu bieżącego roku. Na świat przyszła dziewczynka, która miała w sobie zarodek swojego bliźniaka. To bardzo rzadki przypadek, który nosi nazwę fetus in fetu, czyli zarodek w zarodku. 

Coś poszło nie tak jak powinno

Dziewczynka urodzona w szpitalu w Assuta Medical Center w mieście Ashdod w czasie życia płodowego rozwijała się tak, jakby ciąża była pojedyncza. Tymczasem na samym początku ciąża była bliźniacza, jednak z nieznanych powodów jeden zarodek znalazł się w drugim i przestał się rozwijać. Drugi natomiast rozwijał się prawidłowo.

Nowo narodzona dziewczynka po przejściu badań diagnostycznych została poddana operacji, w której czasie usunięto z jej żołądka zarodek bliźniaka. Po rekonwalescencji dziewczynka będzie zupełnie zdrowa.

Przypadki fetus in fetu są szalenie rzadkie. Poprzedni miał miejsce w 2019 w Kolumbii. Początkowo podejrzewano, że w wątrobie płodu powstała cysta. Po wykonaniu dokładniejszych badań okazało się, że w brzuchu płodu znajduje się zarodek – częściowo rozwinięty z pępowiną zaczepioną do jelit swojej większej siostry. Po narodzinach usunięto nieprawidłowo umiejscowiony zarodek.

Czasami bliźniaczy zarodek ukrywa się latami

Najczęściej przypadki zarodka w zarodku odkrywane są w czasie pierwszego roku życia dziecka narodzonego z ciąży bliźniaczej, która z czasem stała się ciążą pojedynczą. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami stawiana diagnoza jest mylna. Lekarze podejrzewają potworniaka (teratomę) – guz, który zawiera tkanki, np. kostną, mięśniową, włosy, a tymczasem to właśnie jest nierozwinięty zarodek przetrwały w ciele bliźniaczego brata lub siostry. W literaturze medycznej opisano przypadek mężczyzny, który dowiedział się, że ma w sobie zarodek swojego bliźniaka, gdy miał 36 lat.

Zwykle w przypadku fetus in fetu rodzące się dziecko ma w sobie jeden zarodek. Znany jest jednak przypadek, gdy w ciele zdrowo narodzonego bliźniaka stwierdzono aż 11 zarodków!

Nie zawsze wszystko kończy się tak dobrze

Dziewczynka z Izraela miała sporo szczęścia. Po operacji usunięcia z jej ciała zarodka bliźniaka będzie zupełnie zdrowa. Czasami jednak przypadki fetus in fetu kończą obumarciem obu zarodków lub narodzinami zdeformowanego dziecka. Wszystko dlatego, że umiejscowienie się zarodka w ciele bliźniaka jest przypadkowe. Czasami wadliwy zarodek przestaje rozwijać się na wczesnym etapie, a czasami częściowo rozwija się dłużej, powodując komplikacje i zaburzenia w formowaniu się ciała drugiego dziecka.

Źródło: essentialbaby.com

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy