in vitro
fot. Fotolia

Ten maluszek jest zaledwie o rok młodszy od swojej mamy – to cud nauki!

Emma urodziła się miesiąc temu i jest młodsza od swojej mamy zaledwie o rok, chociaż poczęta została... 24 lata temu – takie cuda narodzin są możliwe dzięki zaawansowanemu rozwojowi metody in vitro.
Agnieszka Majchrzak
in vitro
fot. Fotolia
To historia młodego małżeństwa z Teennessy w USA, które mimo wielu starań nie mogło się doczekać swojego dzidziusia i skorzystało z możliwości adopcji zamrożonego zarodka. 25-letnia Tina Gibson i jej mąż Benjamin udali się do największego w Stanach Zjednoczonych banku zarodków – National Embryo Donation Center (NEDC) - aby z jego pomocą spełnić swoje marzenie o rodzicielstwie.

Mama starsza od córki o rok

W marcu 2017 roku doszło do implantacji zarodka u Tiny, niespokrewnionej z dawczynią. Maleństwo bez komplikacji zaczęło się rozwijać w ciele przyszłej mamy. I to jest prawdziwy cud nauki, bo embrion dzieciątka czekał aż 24 lata na swoich rodziców. Mało tego, kiedy był zamrażany w październiku 1992 roku jego przyszła mama była już na świecie i miała 18 miesięcy! To najprawdopodobniej światowy rekord.

"Emma jest cudowna. Wygląda doskonale, jak na kogoś, kto spędził 24 lata w zamrażarce" – żartuje jej tata. A mama dodaje: - Mam 25 lat i tak naprawdę to mogłabym być najlepszą przyjaciółką ze swoją córeczką. "Jest słodkim cudem" – mówią szczęśliwi rodzice. 

Nie ukrywają słów wdzięczności i zachwytu dla technologii, która umożliwia zapłodnienie i donoszenie dzieci, których embrion czekał zamrożony blisko ćwierć wieku.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

5 milionów dzieci z in vitro

Powodów do radości nie kryją także lekarze z banku zarodków. "Jesteśmy głęboko poruszeni i bardzo usatysfakcjonowani" – powiedział NewsMax lekarz Jeefrey Keenan, ordynator NEDC.
Celem NEDC jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie przechowywane zarodki znalazły rodziców i przyszły na świat. Do tej pory z pomocy banku skorzystało 700 par z USA, ale też i z innych krajów.

"Mam nadzieje, że ten przypadek będzie zachętą dla wszystkich par posiadających długoterminowo zamrożone embriony, aby dały im szanse na rozpoczęcie życia" – powiedział doktor Keenan.

Metoda in vitro liczy już blisko 40 lat. W 1978 roku przyszło na świat pierwsze dziecko z probówki. Od tego czasu liczba udanych narodzin z in vitro przekroczyła na świecie 5 milionów. Szacuje się, że rocznie rodzi się około 350 tys. dzieci poczętych tą metodą.

A Wy co sądzicie o takim cudzie nauki? Podzielcie się swoimi myślami i emocjami.

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Źródło: MedExpress.pl

Przeczytaj też: Szukasz pomysłu na prezent dla dziecka? Zajrzyj do sklepu 5.10.15.!

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy