Urodziny dziecka w domu
fot. AdobeStock

Urodziny dziecka w domu: pomysły, zabawy, atrakcje, menu

Urodziny dziecka w domu wcale nie muszą być nudne! Wystarczy zadbać o odpowiednie atrakcje, np. zabawy, dekoracje, pyszne przekąski. Jeżeli wszystko dobrze zaplanujesz - przyjęcie będzie lepsze od tego w sali zabaw.
Milena Oszczepalińska
Urodziny dziecka w domu
fot. AdobeStock
Urodziny dziecka odprawione w domu mogą być naprawdę fajną imprezą. Organizując je, rodzice powinni postarać się, by były możliwie jak najbardziej spektakularne. Pyszne jedzenie, gry i konkursy oraz piękne dekoracje potrafią sprawić, że przyjęcie będzie niezapomniane. Jeśli maluch nie może zobaczyć się z ukochanymi dziadkami lub kolegami - z pomocą przychodzi technologia, dzięki której możliwe będzie np. wspólne świętowanie urodzin przez wideo komunikator (np. skype). Jest to aktualne zwłaszcza teraz, z powodu pandemii koronawirusa i rządowych obostrzeń, a co za tym idzie - pozamykanych lokali. 

Jak zorganizować urodziny dziecka w domu?

Aby domowe przyjęcie urodzinowe było naprawdę udane i miłe, postarajcie się o kilka rzeczy. Oto nasze propozycje atrakcji na urodziny dziecka w domu: 
 1. Menu na urodziny dziecka w domu
 2. Tort na urodziny dziecka
 3. Urodziny dziecka w domu - dekoracje 
 4. Zabawy na urodziny w domu
 5. Prezent urodzinowy dla dziecka
 6. Urodzinowe przyjęcie w czasie pandemii

Urodziny dziecka w domu: menu

W menu na domowy kinderbal nie może zabraknąć urodzinowych przekąsek. Proponujemy:
Jako drobne przekąski dobrze sprawdzą się także: kawałki owoców, orzechy i migdały oraz krojone warzywa. Możesz też przygotować sałatkę caprese. Na przyjęciu urodzinowym dla dzieci nie może oczywiście zabraknąć odpowiednich napojów, np. koktajlu jagodowego z lodami lub koktajlu z arbuza

Tort na urodziny dziecka

Najlepiej upieczcie go własnoręcznie. Tort zrobiony przez mamę lub tatę jest dla dziecka ogromnym wyrazem miłości. Nie martwcie się zatem, jeśli wasza ulubiona cukiernia jest zamknięta lub nie macie możliwości podjechania do niej i zamówienia wypieku. W internecie znajdziecie wiele przepisów na torty urodzinowe. Wybierzcie taki o ulubionym smaku waszych dzieci. Właściwie to mogą one wam również pomagać w pieczeniu. Z pewnością będzie to dla nich wielka frajda, a o to przecież w tym dniu chodzi.

Urodziny dziecka w domu - dekoracje

Sprawa dekoracji na urodziny jest banalnie prosta, bo za naprawdę nieduże pieniądze kupicie w internecie, co tylko się wam zamarzy – od balonów, serpentyn, czapeczek urodzinowych po girlandy i kolorowe zastawy stołowe. Zanim jednak wszystko wybierzecie, pomyślcie np. o tym, by zrobić tematyczne przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu i w takim stylu dobierzcie dodatki i ozdoby. Możecie też pokusić się o to, by wasze stylizacje również pasowały do całości, chociażby kolorem.

Polecamy poniższe dekoracje na przyjęcie urodzinowe dla dziecka w domu:

Zabawy na urodziny dziecka w domu - 5 propozycji

By dzieci nie nudziły się na przyjęciu – obowiązkowym punktem są ciekawe zabawy urodzinowe. Jeśli nie masz pomysłu na nie - skorzystaj z naszych podpowiedzi. Każda z propozycji może być też wykorzystana jako konkurs.
 • kalambury – jedna drużyna pokazuje lub rysuje jakąś czynność, postać z bajki, itp. Nie można używać słów. Zadaniem drugiej drużyny jest odgadnięcie hasła.
 • odgadywanie smaków – musisz przygotować kilka rodzajów przekąsek, mogą to być owoce, warzywa, słodkości. Potrzebna będzie także opaska, która zasłoni maluchom oczy. Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie jak największej liczby smaków.
 • karaoke – dzieci uwielbiają śpiewać! Zorganizujcie urodzinowe karaoke. Potrzebny będzie przygotowany wcześniej podkład muzyczny, odpowiedni sprzęt, a także teksty piosenek dla każdego z uczestników. Dzieci mogą śpiewać pojedynczo i w duetach – wedle uznania.
 • głuchy telefon – dzieci siadają w kole. Rodzic ustala hasło i mówi je jednemu z dzieci. Uczestnik przekazuje wiadomość dalej – i tak po kolei, aż do ostatniego dziecka. Ono mówi na głos hasło, które usłyszało. W ten sposób sprawdzicie, czy usłyszane przez ostatnie dziecko hasło jest poprawne.
 • taniec z balonikiem – dzieci dobierają się w pary, każda z nich otrzymuje swój balonik i trzyma go między brzuszkami lub głowami. Zadanie jest o tyle trudne, że uczestnicy muszą w tym czasie tańczyć, robiąc to tak, by balon pozostał na swoim miejscu.  

Dobrym pomysłem jest też np. wspólne zagranie w planszówki. Na pewno macie jakieś w domu, a jeśli nie, bez trudu kupicie w internecie gry odpowiednie dla wieku waszego dziecka. Te najprostsze nadadzą się nawet dla dwulatków!

Prezent na urodziny dla dziecka

Nie oszukujmy się, prezent urodzinowy jest ważny dla każdego dziecka. Nieistotna jest jego cena, wielkość, etc. Liczy się gest i zaangażowanie rodziców. Zamiast jednak kupować kolejną niepotrzebną zabawkę, może wybierzcie coś, o czym wiecie, że malec marzy od dawna. Być może krewni zechcą dołożyć się do prezentu? Spełnienie takiego marzenia na pewno sprawi, że te urodziny na długo pozostaną w głowie malca. 

Urodziny dziecka w domu w czasie pandemii

Urodziny dziecka w czasie pandemii nie muszą być pozbawione kontaktu z rodziną i kolegami. Możesz zaaranżować wszystko tak, by maluch czuł, że wszyscy pamiętają o jego urodzinach. Z pewnością ucieszy się z kartek od kolegów, rozmowy z dziadkami. Oto nasze pomysły:
 
 • Życzenia od kolegów i koleżanek. Poproś rodziców kilkorga z nich, by zrobili kartki z życzeniami urodzinowymi dla waszego małego solenizanta i wysłali je pocztą na wasz adres.
 • Filmiki urodzinowe od kolegów. Poproś, by znajome dzieci nagrały życzenia w formie wideo i ich rodzice przesłali wam je elektronicznie, a wy zmontujecie je w całość i puścicie dziecku w dniu urodzin. Gwarantujemy, że sprawi mu to ogromną radość.
 • Spotkanie online z dziadkami. Zorganizujcie w domu wideokonferencję na konkretną godzinę w dniu urodzin dziecka ze wszystkimi babciami i dziadkami. Rozmowa online nigdy nie będzie tym samym, co spotkanie na żywo, możliwość przytulenia się do babci i wspięcia na kolana dziadka, ale lepsze to niż nic. Dziecko na pewno doceni wasz wysiłek w to, by sprawić mu przyjemność w dniu urodzin.  

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy