GRY
 
 

Urządzamy pokój dla dziecka

Zanim urządzisz dom tak, by znalazło się w nim miejsce dla nowego domownika, sprawdź, jakie są jego potrzeby. Oto te, o których ono samo nie umie ci jeszcze powiedzieć.

dziecko, zabawka, pokój dziecka
Rączkami poznaję świat
Dotyk jest bardzo ważnym zmysłem dziecka, stąd wielkie upodobanie maluchów do pieszczot, noszenia na rączkach i łaskotek. Bodźce dotykowe nie tylko sprawiają maluchowi przyjemność, ale wpływają też na jego dobry rozwój emocjonalny i umysłowy.
Nasza rada: Postaraj się, aby w otoczeniu malucha znalazły się przedmioty o różnej fakturze: miękkie, twardsze, np. plastikowe (zabawki), drewniane (choćby szczebelek łóżeczka), szorstkie (maskotki). Oczywiście wszystkie z atestami dla dzieci i dostosowane do ich wieku.

Na początku nie widzę pasteli
Błękitne łóżeczko, beżowe ściany, seledynowy kocyk. W ilu domach powstają takie koncepcje? Na razie będą cieszyć tylko twoje oczy. Słaby wzrok powoduje, że noworodek nie widzi delikatnych kolorów, jedynie kontrastowe zestawienia czerni i bieli oraz czerwieni i niebieskiego. Dziecko tuż po urodzeniu świetnie widzi, ale tylko z bliska, z ok. 25 cm (widzi pochylających się nad nim rodziców). Upodobaniem darzy twarze. Woli wpatrywać się w nie niż w inne obiekty.
Nasza rada: Ściany możesz pomalować na pastelowe kolory (wzrok dziecka szybko dojrzeje i mocny kolor wszystkich ścian może być dla starszego malucha męczący), w okolicy łóżeczka warto umieścić coś w kontrastowym kolorze. Jeśli pluszak, to czarno-biała panda lub zebra albo czarna naklejka na ścianę, karuzelka. A może kupisz białe łóżeczko i kilka szczebelków pomalujesz na czarno lub czerwono?

Chcę się bawić
Dla dziecka zabawa to najskuteczniejsza forma nauki, dlatego zabawki, czyli pomoce naukowe, powinny znajdować się w zasięgu wzroku (nie wszystkie, ale kilka ulubionych: autko, lalka itp.).
Nasza rada: Można ustawić je na półkach, tak by sięgnęły po nie małe rączki (to zachęca maluszka, który uczy się chodzić, do przemieszczania się). Jedną półkę przeznacz na książeczki – zalążek dziecięcej biblioteki. Niech maluch sam wybiera bajeczkę, którą masz mu przeczytać, lub sam je ogląda, kiedy skończy zabawę.

Mój bałagan jest kreatywny
To, co dla ciebie jest nieporządkiem, dla dziecka jest polem doświadczalnym. Trochę czasu potrwa, nim maluch nauczy się chować jedną zabawkę, zanim wyjmie drugą.
Nasza rada: Pudła na zabawki pozwolą zapanować nad całą menażerią zwierzaków-pluszaków, wielką kolekcją autek i górą klocków. Wysypywanie zabawek z pudła to dla malucha wielka frajda (można odkryć coś, o czym już się zapomniało). A wrzucanie ich do środka razem z mamą lub tatą jest łatwą i wesołą lekcją porządku. Można kupić pudła kartonowe lub bardziej wytrzymałe z plastiku. Jeśli mają kółka, nie trzeba ich dźwigać, np. do kuchni, gdzie będzie bawił się maluch, w czasie gdy ty przygotowujesz posiłek.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!