poród, porodówka
fot. Fotolia

Nowe technologie na porodówce

Krótszy czas porodu to mniejsze ryzyko komplikacji, a także mniejszy stres dla mamy i dziecka. Niestety nie wszystkie kobiety są w stanie szybko urodzić siłami natury. Tym mamom, których poród nadmiernie się przedłuża, z pomocą przychodzą nowe technologie.
Anna Parcheta
poród, porodówka
fot. Fotolia
Wiele kobiet pragnie urodzić swoje dziecko siłami natury, jednak często z powodu przedłużającego się porodu konieczne jest cesarskie cięcie. Bo im dłuższy poród, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Być może jednak już niedługo będzie można go skrócić czas trwania porodu, a to za sprawą dwóch wynalazków. Autorem jednego jest Jose Odón, drugiego zaś – naukowy ze szpitala w Lafayette.

Dziecko jak korek od butelki

Jedno z urządzeń, które być może już niedługo znajdzie się na porodówkach na całym świecie, wynalazł… mechanik samochodowy. Jose Odón, bo tak nazywa się ten wynalazca, trafił kiedyś w internecie na filmik pokazujący, jak za pomocą nadmuchanej foliowej torebki wyciągnąć korek od wina, który wpadł do środka butelki. Mężczyzna uznał, że z technicznego punktu widzenia dziecko znajdujące się w kanale rodnym właściwie niczym nie różni się od takiego korka. Odón zrobił więc podobne narzędzie jak to, które widział na filmie instruktażowym, z myślą jednak, by mogło ono pomóc rodzącym kobietom. Narzędzie wykonał z plastikowej torby oraz rękawa uszytego przez jego żonę. Za imitację macicy posłużyło szklane naczynie, a dziecko udawała lalka jego córki. Choć pomysł wydaje się dziwny, to wynalazkiem Odóna szybko zainteresowała się WHO, a Becton, Dickinson, jedna z firm z New Jersey produkująca narzędzia medyczne, już kupiła licencję produkcyjną. Jak ma działać to urządzenie? Podobno bardzo prosto. Ma składać się z nasmarowanego żelem plastikowego rękawa oraz plastikowego worka. Worek będzie umieszczany w rękawie w taki sposób, aby objął główkę dziecka, które utknęło w kanale rodnym. Następnie worek zostanie nadmuchany tak, aby chwycił noworodka, i razem z maluchem zostanie wyciągnięty tak jak korek przez szyjkę butelki. Prototyp tego wynalazku został już zaprezentowany na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Lekarze twierdzą, że może uratować życie wielu dzieciom i ich matkom, zwłaszcza w biedniejszych krajach, gdzie dostęp do odpowiedniej opieki okołoporodowej jest ograniczony. Urządzenie może też przyczynić się do zmniejszenia liczby porodów zakończonych cesarskim cięciem.

Zobacz też, co ułatwi poród
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Motywacja do parcia

Innym wynalazkiem, mogącym przyspieszyć poród, jest urządzenie, które podpowie kobiecie, kiedy i jak mocno ma przeć. Urządzenie ma składać się z komputera i dwóch elektrod. Jedna powinna być przyczepiona do główki dziecka, a druga – do krocza kobiety. W ten sposób urządzenie będzie mogło monitorować ruchy dziecka i skurcze rodzącej, będzie także wydawać dźwięki o różnej wysokości i częstotliwości, które poinformują kobietę, jak powinna przeć. Pozostaje tylko pytanie, czy urządzenie jest bezpieczne dla malucha i czy dziecko, przesuwając się w kanale rodnym, nie zaplącze się w przewód od elektrody.

Zobacz też, co zrobić, aby łatwiej urodzić
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy