badania, usg, badania lekarskie, lekarz
fot. Fotolia

USG 3D pomaga monitorować ciąże bliźniacze - nowe doniesienia naukowców

Aparatura USG 3D pozwala dokładnie kontrolować ciąże, zwłaszcza bliźniacze. Dzięki niej lekarz może w trójwymiarze obejrzeć rozwijające się nienarodzone dzieci.
Aleksandra Sobieraj
badania, usg, badania lekarskie, lekarz
fot. Fotolia
Choć w diagnostyce podstawowe znaczenie ma nadal aparatura 2D (czyli klasyczna, czarno-biała), to nowoczesna ultrasonografia bardzo szybko się rozwija i może bardzo pomagać lekarzom w diagnozowaniu problemów w ciąży.

Co nowego odkryto w dziedzinie USG?

Aparatura 3D, która daje obraz trójwymiarowy, umożliwia dokładne obejrzenie rozwijającego się dziecka. Podczas badania widać nie tylko nosek, oczy, usta czy paluszki, ale również budowę organów wewnętrznych. Najnowocześniejsza jest aparatura 4D, która daje trójwymiarowy ruchomy obraz.
Redakcja poleca: 18. tydzień ciąży - film z USG
Sprawdź, co zobaczysz podczas badania USG w 18. tygodniu ciąży. Na ekranie można już zobaczyć poszczególne części ciała oraz twarz dziecka.

Jak to wykorzystać w czasie ciąży?

Aparatura 3D pozwala dokładnie kontrolować ciąże, zwłaszcza bliźniacze, a także powstałe w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) – ocenia prof. Ewa Dmoch-Gajzlerska, ginekolog położnik, kierownik Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej AM w Warszawie.

W obydwu sytuacjach od początku trzeba dokładnie obserwować, czy rozwija się jeden, dwa czy więcej zarodków. Niekiedy zdarza się bowiem, że jeden z nich zamiera, a drugi rozwija się dalej całkiem prawidłowo.

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy