dziecko boli brzuszek
fot. Fotolia

USG brzucha – jak przygotować dziecko do tego badania? Odpowiada ekspert

USG brzucha u niemowląt pomoże określić, co jest przyczyną nawracającego zaparcia albo kolki. Dzięki badaniu USG brzucha lekarz może wykryć nie tylko kłopoty układu pokarmowego, lecz także moczowego. Jak przygotować dziecko do badania? Sprawdź!
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog
dziecko boli brzuszek
fot. Fotolia
Moje półroczne dziecko ze względu na częste bóle brzucha ma zlecone badanie USG jamy brzusznej. Czy powinno przyjść na badanie na czczo?
Anna z Włocławka


Odpowiada prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska:
– Przede wszystkim ważne jest, aby podczas USG brzuszek dziecka był w miarę pusty. Z tego powodu
badanie USG jamy brzusznej najlepiej jest wykonywać u niemowląt 2–3 godziny po posiłku,
a u starszych dzieci na czczo. Jeżeli lekarz chce podczas USG ocenić też pęcherz moczowy (będzie to ważne np. w przypadku podejrzenia refluksu pęcherzowo-moczowego), niedługo przed badaniem USG warto napoić dziecko niegazowaną wodą. 

Dieta przed badaniem USG brzucha jest bardzo ważna!

– Zaleca się, by mały pacjent w dniu poprzedzającym badanie nie jadł ciężkostrawnych, wzdymających posiłków (nie chodzi tylko o smażone kotlety, lecz także o „niewinne” słodycze i owoce). Dziecko nie powinno też pić napojów o takim działaniu: gazowanych napojów, a nawet soków owocowych.

Niekiedy na 1–3 dni przed badaniem dziecko powinno przyjąć leki ułatwiające wydalanie gazów – dlatego już przy przyjmowaniu skierowania na badanie USG warto zapytać pediatrę, czy badanie wymaga wcześniejszego podania takich leków. 
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Mieczysława Czerwionka-Szaflarska
Konsultacja: Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, alergolog

Wiceprezes zarządu i prezes oddziału bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Katedrą i Kliniką Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy