5 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock

Pierwsze zdjęcie USG dziecka

USG to jedno z ważniejszych badań w ciąży. Dzięki niemu można dowiedzieć się o dziecku wielu ważnych rzeczy. Przede wszystkim tego, czy jest zdrowe i czy rozwija się prawidłowo.
Aleksandra Sobieraj
5 miesiąc ciąży
fot. Adobe Stock
Już nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje maleństwo? Gdy na monitorze ujrzysz po raz pierwszy maleńkie łapeczki, stópki i bijące serduszko, pewnie nie obejdzie się bez radości i łez wzruszenia. Poniżej odpowiadamy na najczęstsze pytania przyszłych mam.
 

Jak za pomocą USG obliczyć termin porodu?

Robi się to na podstawie pomiarów określonych części ciała dziecka. Bywa to jednak mylące, ponieważ każdy maluszek rośnie w innym tempie. Na początku ciąży wymiary płodów są najmniej zróżnicowane. Dlatego o większą precyzję w obliczeniach łatwiej podczas pierwszego badania USG – do 14. tygodnia. Dokładność wynosi wtedy 5–7 dni, natomiast przy badaniu po 28. tygodniu – aż 21 dni.
 
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Ile badań USG zrobić w ciąży?

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo – wystarczą trzy. Pierwsze między 11. a 13. tygodniem, drugie w 20. tygodniu (+/- dwa tygodnie), a trzecie w 30. (+/- dwa tygodnie). Jednak jeśli masz krwawienia, nadciśnienie, cukrzycę lub lekarz podejrzewa zbyt wczesne odejście wód płodowych, konieczne są dodatkowe badania. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze należy ich robić tyle, ile potrzeba. Nawet dziesięć lub więcej!
 

Co sprawdza lekarz podczas USG w ciąży?

Podczas pierwszego USG upewnia się, ile jest zarodków, ocenia czynność serca. Stwierdza, czy widać zarys głowy, tułowia, kończyn maluszka. Sprawdza, czy tzw. przezierność karkowa u płodu jest w normie i czy widać kość nosową. Na tej podstawie można przypuszczać, że dziecko nie ma wad genetycznych i układu krążenia. Jednak tylko amniopunkcja (badanie wód płodowych) jest w stanie całkowicie wykluczyć te choroby.

Sprawdź: Kiedy można usłyszeć bicie serca płodu?

Drugie badanie USG jest najważniejsze. Służy dokładnej ocenie budowy płodu i jego narządów wewnętrznych, szczególnie serca. Lekarz sprawdza też objętość płynu owodniowego i położenie łożyska.

W czasie trzeciego USG ocenia się głównie kondycję nienarodzonego maleństwa. Sprawdza się, ilość wód płodowych, gdzie znajduje się łożysko i jaka jest jego dojrzałość (czy nadal dobrze odżywia dziecko). Lekarz ponownie upewnia się, czy malec jest prawidłowo zbudowany oraz jak przepływa krew w naczyniach pępowinowych.

Po upływie terminu porodu (około 40. tygodnia) podczas badania ocenia się ilość wód płodowych, stan łożyska oraz kondycję dziecka. To tzw. test Manninga.
 

Kiedy USG przez pochwę, kiedy przez brzuch?

Do 11. tygodnia ciąży USG przeprowadza się zwykle sondą dopochwową. W drugim i trzecim trymestrze – z reguły przez brzuch. Ale jeśli podczas badania lekarz nie jest w stanie np. zbadać położenia łożyska (przypuszcza, że może być przodujące), wtedy bada przez pochwę. Podobnie, gdy trzeba ocenić długość szyjki macicy w związku z podejrzeniem przedwczesnego porodu.

USG 2D, 3D czy 4D – co jest lepsze?

  • Aparatura 2D (klasyczna) daje obraz płaski, czarno-biały. Widać dziecko w ruchu. Ta aparatura jest najważniejsza, bo umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych, więc pozwala na wykrycie pewnych nieprawidłowości.
  • Doppler (usg kolorowe) zaznacza kolorem przepływy krwi w naczyniach, nawet tych małych. To również obrazy płaskie, więc nie widać szczegółów wyglądu malca.
  • 3D (usg trójwymiarowe) pozwala zobaczyć buzię maleństwa, okrągły brzuszek, rączki. Daje obraz w trzech wymiarach, nieruchomy.
  • 4D (USG trójwymiarowe, ruchome). Pozwala obejrzeć w trzech wymiarach, jak dziecko się porusza (tym różni się 4D od 3D). By uzyskać czytelny obraz w badaniu 3D i 4D, malec musi być odpowiednio ułożony. Konieczna jest też dostateczna ilość płynu owodniowego. Diagnostycznie te badania mają mniejsze znaczenie niż 2D.
Sprawdź, co mówi ekspert: USG 4D – moda czy konieczność
 

Czy na USG można stwierdzić płeć dziecka?

Tak, czasem już podczas pierwszego badania. Ale tylko wtedy, gdy dziecko jest odpowiednio ułożone i narządy płciowe są wyeksponowane. W czasie drugiego badania udaje się stwierdzić płeć w 70–80 procentach przypadków, przy trzecim – już w 95. Ale zdarzają się pomyłki.
 

Czy badania USG nie są szkodliwe?

Są bezpieczne i dla dziecka, i dla mamy. Aparatura ultrasonograficzna wysyła wiązki ultradźwięków, tj. dźwięków o wysokiej częstotliwości. Są to fale akustyczne, które nie czynią maleństwu żadnej krzywdy. Jednak trzeba pamiętać, że badanie i zdjęcie USG służą przede wszystkim diagnozie. Dlatego powinno być wykonywane ze wskazań medycznych, a nie tylko po to, żeby np. jeszcze raz popatrzeć sobie na dzidziusia.
 

Kiedy USG w ciąży jest płatne, a kiedy nie?

Jeżeli ginekolog prowadzący ciążę podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dostaniesz od niego skierowanie oraz informację, gdzie możesz zrobić USG (podstawowe 2D) w ramach NFZ. Jeśli twój lekarz przyjmuje prywatnie i nie może wydawać skierowań w ramach NFZ, trzeba zapłacić.

Ceny kształtują się różnie (podajemy przybliżone):
  • 2D: 80–150 zł,
  • Dopplerowskie: 150–200 zł,
  • 3D/4D: 200–280 zł,
  • 3D/4D z badaniem genetycznym: 450–550 zł.
 


 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy