Badanie piersi w czasie ciąży
fot. Fotolia

Nowe zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży! Ważne zmiany dla WSZYSTKICH kobiet

Każda kobieta w ciąży, która skończyła 35 lat, powinna mieć wykonane badanie USG piersi w pierwszym trymestrze ciąży. U młodszych kobiet takie badanie powinien rozważyć ginekolog. Przy każdej wizycie ginekologicznej lekarz powinien też zbadać piersi - od X 2018 to oficjalne zalecenia ekspertów.
Katarzyna Pinkosz
Badanie piersi w czasie ciąży
fot. Fotolia
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali zalecenia dotyczące wykonywania USG piersi u kobiet w ciąży. Nowe zalecenia obowiązują od 8.10.2018 (Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w czasie ciąży została wykryta choroba nowotworowa).

Nowe zalecenia USG piersi w ciąży

Eksperci zalecają wykonywanie USG piersi:
Kobiety powyżej 35. roku życia:
  • wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych;
Kobiety poniżej 35. roku życia:
  • rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży;
W przypadku zauważania zmian w obrębie piersi takich jak: guzek, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – wykonanie USG piersi niezależnie od tygodnia ciąży.
U każdej kobiety w ciąży ginekolog powinien też badać piersi podczas wizyty w gabinecie.
W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie piersiwykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, mających na celu wykluczenie raka piersi: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany w piersi, biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych - zgodnie ze standardami obowiązującymi u kobiet nie będących w cięży. - Spotykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety, ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem. Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana, a nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa mówi prof. Wojciech Rokita, wiceprezes, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. W czasie ciąży kobieta powinna też nadal badać sama swoje piersi.
Redakcja poleca: Płeć dziecka: czy lekarz może się pomylić - film
Na jakiej podstawie ginekolog określa płeć dziecka i kiedy wynik badania USG w ciąży może być fałszywy?

Rak piersi u kobiet w ciąży

Rak piersi jest obecnie najczęstszym nowotworem występującym u kobiet. Większość zachorowań występuje u kobiet po menopauzie, jednak coraz więcej zachorowań zdarza się też u młodszych kobiet. Obecnie już ponad 10 proc. zachorowań zdarza się u kobiet poniżej 45. roku życia. Tymczasem wciąż pokutuje mit, że w ciąży nie trzeba badać piersi ani wykonywać badań USG. Kobiety w ciąży często nie wykonują więc samobadania piersi, jak również lekarze ginekolodzy ani nie badają piersi w trakcie wizyt, ani nie kierują kobiet na badania USG. Ten szkodliwy mit powoduje, że rak piersi u kobiet w ciąży jest rozpoznawany w bardziej zaawansowanym stadium.
– Diagnostyka u kobiet w ciąży jest opóźniona o 2-7 miesięcy. Powoduje to pogorszenie rokowania – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. [content:0_12735,0_3933,8_207,0_14083:CMNews]

Leczenie raka piersi w ciąży

Leczenie raka piersi u kobiet w ciąży jest konieczne – dotyczy to zarówno leczenia chirurgicznego, jak i chemioterapii. Można rozważyć również zastosowanie radioterapii. – Diagnostyka i leczenie kobiet w ciąży musi odbywać się w wyspecjalizowanych ośrodkach dysponujących doświadczonym wielodyscyplinarnym zespołem onkologów, ginekologów i innych specjalistów opiekującym się kobietą w ciąży – podkreśla dr Jagiełło-Gruszfeld.

Zobacz także: Życie moje czy dziecka - kobieta nie musi stawać przed tak dramatycznym wyborem 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy