ugs stawów biodrowych u niemowlaka

USG bioder nie dla każdego dziecka

Nie wszystkie dzieci otrzymują skierowanie na badanie USG stawów biodrowych. Dlaczego tak się dzieje, pytamy lekarza pediatrę.
Małgorzata Wódz
ugs stawów biodrowych u niemowlaka
USG stawów biodrowych jest badaniem, które potwierdza istnienie u dziecka wad anatomicznych mogących utrudniać lub nawet uniemożliwiać jego prawidłowy rozwój fizyczny. Nie wszystkie niemowlęta są jednak na nie kierowane. Pytamy pediatrę, dr n. med. Mariusza Domańskiego, dlaczego tak się dzieje.

Czy badanie USG jest potrzebne każdemu niemowlakowi?

Czasem zapominamy, że każde niepotrzebne badanie niesie za sobą ryzyko dla pacjenta, szczególnie dziecka, np. niepotrzebnego zakażenia – wyjaśnia dr Domański. – Stąd w każdym kraju obowiązują standardy opieki, którymi powinien kierować się lekarz, kierując lub nie na konkretne badanie. USG brzucha czy bioder nie wykonujemy na „wszelki wypadek", bo to nieporozumienie – niezależnie czy będzie to badanie prywatne czy wykonywane w ramach umowy z NFZ.
Redakcja poleca: Czy zalecane jest szerokie pieluchowanie?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dysplazji, to obejrzyj nasz film.

Kiedy dziecko może otrzymać skierowanie na USG bioder?

Dr Domański wymienia kilka wskazań medycznych do wykonania USG stawów biodrowych. Najczęstszymi wskazaniami do badania u niemowlęcia są:
  • obecność w badaniu lekarskim objawów Ortoloniego (przeskakiwania bioderka) i Barlowa (wyważania stawu),
  • ciąża mnoga
  • poród z komplikacjami
  • duża masa urodzeniowa noworodka
  • różnica w długości nóżek
  • opór podczas poruszania nóżką
  • niesymetryczne fałdki pośladkowe
[content:0_7853,0_18420,,0_15326,,,8_257:ECVideo]
Dr Domański dodaje, że największym powodem do niepokoju wśród rodziców niemowląt są właśnie niesymetryczne fałdki na nóżkach. Na ich podstawie rodzą się podejrzenia, że dziecko może mieć problem z bioderkami. Zwykle po badaniu USG okazuje się, że ten niepokój był bezpodstawny – uspokaja pediatra.

Jak bada się stawy biodrowe u niemowląt?

Każdy noworodek podczas pobytu w szpitalu po narodzinach powinien mieć zbadane bioderka. Na tym etapie lekarz ma szansę zauważyć objawy wskazujące na dysplazję stawu biodrowego (kość biodrowa przeskakuje w stawie, co jest wyczuwalne podczas odwiedzenia i przywodzenia nóżek). Informację o badaniu umieszcza się w książeczce zdrowia dziecka. Jeśli nie widzisz takiej adnotacji, zwróć na to jak najszybciej uwagę swojemu pediatrze.

Lekarz, który opiekuje się dzieckiem, w trakcie pierwszego roku życia również bada stawy biodrowe podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój, skieruje dziecko do ortopedy.

Konsultacja: dr n. med. Mariusz Domański, lekarz medycyny rodzinnej, pediatra i ojciec czwórki dzieci. Prowadzi własną przychodnię we Wrocławiu, szkoli młodych lekarzy, jest ekspertem portalu ZnanyLekarz

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy