Przeszczep macicy
fot. AdobeStock

Usłyszała, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Urodziła zdrowego synka

Takie narodziny to prawdziwa rzadkość. Lekarze po raz kolejny dowiedli, że ta procedura może pomóc osobom z bezpłodnością. 
Dominika Bielas
Przeszczep macicy
fot. AdobeStock
Jennifer i jej męża Drew, nie mogli uwierzyć, gdy usłyszeli, że zostaną rodzicami. Kobieta już jako 17-latka dowiedziała się, że nigdy nie zajdzie w ciążę i nie urodzi dziecka, a teraz tuli w ramionach swoje dziecko. Takich przypadków na świecie jest zaledwie kilka, to prawdziwy medyczny cud!

Diagnoza i nadzieja

Jennifer jako nastolatka dowiedziała się, że cierpi na zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, czyli genetyczny zespół niedorozwoju macicy. Mimo że jajniki działają prawidłowo, to macica nie jest zdolna do przyjęcia zarodka i utrzymania ciąży. Na całym świecie cierpi na to jedna na pół tysiąca kobiet w wieku rozrodczym. Specjaliści nie pozostawiali złudzeń i poinformowali 17-latkę, że nigdy nie zajdzie w ciążę i nie urodzi dziecka. Wraz z mężem mieli tego świadomość, zakładając rodzinę. Mogli adoptować dziecko lub starać się o matkę zastępczą, jednak w ten sposób Jennifer nigdy nie spełniłaby swojego marzenia i nie mogłaby nosić dziecka pod sercem.

Gdy okazało się, że jednak istnieje szansa na urodzenie własnego dziecka, postanowili spróbować. Lekarze z uniwersyteckiego szpitala w Filadelfii (stan Pensylwania) przeszczepili Jennifer macicę, a następnie dokonali zapłodnienia in vitro. Beniamin Thomas Gobrecht przyszedł na świat w listopadzie 2019 roku. Kobieta przez cały okres ciąży musiała przyjmować leki zapobiegające odrzutowi macicy. 
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Jedyna szansa

Pierwsze dziecko z przeszczepionej macicy od żywej dawczyni urodziło się w 2014 roku w Szwecji. Pacjentce macicę oddała znajoma po menopauzie. W tej chwili na całym świecie dzięki udanemu przeszczepowi macicy połączonemu z zapłodnieniem metodą in vitro urodziło się blisko 20 dzieci. Natomiast trzy lata temu w Brazylii urodziło się pierwsze dziecko po przeszczepie macicy od nieżyjącej dawczyni. - Benjamin wiele znaczy, nie tylko dla mnie i dla Drew, lecz także dla wielu innych osób. Mam nadzieję, że zainspiruje inne pary do wypróbowania tej metody, ponieważ uważam, że jest bardzo skuteczna - powiedziała Jennifer, której syn jest drugim dzieckiem, które urodziło się z przeszczepionej macicy od zmarłej dawczyni w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: dailymail.co.uk​

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy