Różczka ambasadorem Światowego Dnia Adopcji
fot. mat.prasowe

#ŚwiatowyDzieńAdopcji - uśmiechem na dłoni wyraź swoją solidarność

Zamieść hasztag i zdjęcie dłoni z narysowanym uśmiechem. Tak, jak zrobiła to Magdalena Różczka, gwiazda filmu „1800 gramów".
Agnieszka Majchrzak
Różczka ambasadorem Światowego Dnia Adopcji
fot. mat.prasowe
9 listopada obchodzimy Światowy Dzień Adopcji. To trudny i bolesny temat. W naszym kraju tysiące dzieci czekają na nową rodzinę i nie mogą się jej doczekać. Bo adopcja „po polsku" to stosy dokumentów, które trzeba wypełnić, piętrzące się przeszkody oraz „prześwietlanie" przyszłych rodziców pod kątem ich moralności. Dlatego tym bardziej właśnie w takim dniu, jak Światowy Dzień Adopcji nie bądźmy obojętni dla sprawy. Wyraźmy swoją solidarność z tymi, którzy nadal mają tyle siły i samozaparcia, aby chcieć wbrew wszystkiemu stworzyć porzuconym dzieciom kochający dom. Zasługują na wielki podziw, szacunek i wsparcie!

Jeden gest, na który czekają miliony dzieci

Poprzez prosty gest możemy zwrócić uwagę na 19 milionów dzieci na całym świecie, które czekają na to, aby znaleźć kochającą rodzinę.

Światowy Dzień Adopcji to święto wszystkich tych, którzy obdarzyli bądź zostali obdarzeni ciepłem i miłością przez ludzi, którzy stali się później ich rodziną z wyboru, a nie przez więzy krwi. Wydarzenie ma nie tylko celebrować adopcyjne rodziny, lecz także zwiększać świadomość społeczną na jej temat. Pomysłodawcą Światowego Dnia Adopcji jest Amerykanin Hank Fortener. Mężczyzna dorastał w rodzinie zastępczej, która przyjęła do siebie aż 36 dzieci, a 8 z nich ostatecznie adoptowała.
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?

1800 gramów miłości

Magdalena Różczka gra główną rolę w filmie „1800 gramów", wyprodukowanym przez TVN i wchodzącym do kin już 15 listopada. Opowiada on historię kobiety Ewy, pracującej w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym i pomagającej porzuconym dzieciom znaleźć nowych rodziców. To kobieta, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby pomóc dzieciom. Aż do pewnego momentu...

To piękna i wzruszająca opowieść o najważniejszych ludzkich sprawach - miłości, samotności, poświęceniu i odwadze. Film pełen jest aktorskich gwiazd - grają w nim m.in. Piotr Głowacki, Danuta Stenka, Aleksandra Popławska, Maciej Zakościelny, Wojciech Mecwaldowski, Roma Gąsiorowska i Magdalena Lamparska. Gościnnie wystąpił także Tomasz Iwanca, czyli popularny polski raper znany tysiącom fanów jako GrubSon. Wiele z tych osób także zostało ambasadorami Światowego Dnia Adopcji.
 
 
#ŚwiatowyDzieńAdopcji#

Maciej Zakościelny

#ŚwiatowyDzieńAdopcji#

Tomasz GrubSon Iwanca

Wyboista droga do adopcji

Nie bez powodu to właśnie Magdalena Różdżka zagrała w tym filmie główną rolę. Temat adopcji jest bardzo bliski jej sercu - aktorka od dziesięciu lat współpracuje z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku. - Film „1800 gramów" to bardzo ważny dla mnie projekt, w którego powstanie byłam zaangażowana od samego początku. To scenariusz inspirowany prawdziwymi historiami dzieci, które poznałam w czasie dziesięcioletniej współpracy z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku - powiedziała aktorka.Być może film otworzy niektórym osobom oczy na to, że adopcja to również pełnoprawne rodzicielstwo. Twórcy filmu liczą na to, że będzie on impulsem do zmian w zasadach adopcji w Polsce. Bo wiele rzeczy jest w tej dziedzinie do naprawy.

Tegoroczny raport Najwyższej Izby Kontroli pokazał skalę problemu. W ciągu dwóch lat (2015 -2017), spośród 76 tys. dzieci przebywających w pieczy zastępczej (20 tys. w domach dziecka, 56 tys. w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka) zaledwie 6 tys. 9 dzieci zostało adoptowanych i znalazło rodzinę.

Od lat problemem adopcji w Polsce są:
  • niejednolite kryteria (wymagane są różne dokumenty oraz warunki ich składania),
  • wyśrubowane procedury,
  • nie zawsze sprawiedliwe wymagania,
  • przedłużające się obrady komisji kwalifikacyjnych.

Z raportu wynika, że niektóre ośrodki oczekują od kandydatów zaświadczeń o stanie zdrowia, przyczynach bezdzietności lub braku uzależnień, do czego tak naprawdę nie mają prawa. Zdarzały się przypadki, że żądano od potencjalnych rodziców wyjaśnienia przyczyn rozwodów, a także świadectw zaangażowania w życie religijne.

Pamiętajcie, już w sobotę 9 listopada malujemy na dłoni uśmiech, pstrykamy fotę i wrzucamy ją do sieci jako  #ŚwiatowyDzieńAdopcji. Pokażmy, że nie jest nam wszystko jedno! Przyłączycie się? Napiszcie w komentarzach!

Źródło: mat.prasowe

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy