Rusza zakaz korzystania z solarium. Kogo będzie dotyczył?

Jeszcze kilka lat temu solarium kojarzyło się głównie ze złotą opalenizną, którą można było uzyskać w bardzo krótkim czasie. Dziś mówi się głównie na temat tego, jak bardzo jest ono szkodliwe, szczególnie dla dzieci!
Rusza zakaz korzystania z solarium
fot. Fotolia
Okazuje się, że z solarium korzystają nawet najmłodsi. Mamy często prowadzą swoje córki do solariów nawet przed pierwszą komunią czy urodzinami, a nastolatki bardzo często korzystają z urządzeń do opalania, w dodatku bez wiedzy rodziców. Nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni UV grozi między innymi udarem słonecznym, uszkodzeniem wzroku, a nawet może prowadzić do raka skóry. Najwięcej chorych na nowotwory stwierdza się w Australii, Nowej Zelandii, USA, czyli w krajach o dużym nasłonecznieniu. Czerniak złośliwy to nowotwór skóry, który powstaje w wyniku nadmiernego pobudzania komórek pigmentowych, na skutek ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego, w trosce o zdrowie najmłodszych, powstał projekt ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przygotowany przez prezydenta. Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Solarium tylko dla pełnoletnich

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą korzystanie z solarium. Jedną z najważniejszych zmian projektu ustawy będzie zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej osiemnastego roku życia. Projekt ma także wprowadzić całkowity zakaz reklamy łóżek do opalania. - Nie ukrywam, że zawrotne tempo prac legislacyjnych nad tą ustawą, jak również jej tytuł, wskazujący jednoznacznie na solaria jako przyczynę raka skóry, budzą nasz niepokój. Uważamy, że wiele ograniczeń, które prezydencki projekt ustawy nakłada na polską branżę solaryjną, odbije się negatywnie na działających w niej przedsiębiorcach, a dodatkowo przepisy te nie przyniosą wymiernych korzyści dla społeczeństwa – mówi Andrzej Domalik przedstawiciel stowarzyszenia „Opalajmy się zdrowo”.
Redakcja poleca: To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)
"Wykrycie wczesnego czerniaka, daje prawie 100 procent szans na wyleczenie" – mówi chirurg-onkolog prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie.

Nie wszyscy są zadowoleni

Jak się okazuje, przedstawiciele branży solaryjnej w Polsce popierają zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie są jeszcze pełnoletnie. Natomiast kwestie, takie jak całkowity zakaz reklamy i promocji, mogą ich zdaniem prowadzić do powstania problemów w biznesie. Projekt ustawy zabierze także możliwość obrony i informowania o pozytywnych skutkach korzystania z solarium, takich jak, chociażby naturalna synteza witaminy D. - Należy podkreślić, że lampy w solariach emitują takie samo promieniowanie UV jak słońce. Korzystanie z solariów może być tak samo dobre dla zdrowia, jak ekspozycja na słońce, pod warunkiem, że będziemy robić to w sposób rozsądny. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa dotycząca czasu ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych oraz skutków nadmiernego opalania się-mówi Leszek Kryniewski, ekspert rynku solaryjnego.

Zdrowie przede wszystkim

Naszym zdaniem, korzyści wynikając wprowadzenia ustawy, to przede wszystkim poprawa zdrowia młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę ze szkodliwości solarium. W krajach takich jak Niemcy czy Holandia już wprowadzono odpowiednie akty prawne, dotyczące kwestii bezpiecznego opalania. Cieszymy się, że Polska również dołączy do tego grona. A co wy sądzicie na temat wprowadzanej ustawy? Czekamy na Wasze komentarze!

Zobacz też:
Zakaz korzystania z solariów: na razie dla dzieci. Kiedy dla dorosłych?
Czerniak - to musisz o nim wiedzieć!

Uchroń się przed czerniakiem
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?