dziecko nie chce spać
fot. Panthermedia

Jak polubić wieczorne usypianie dziecka? – 4 najprostsze sposoby

Wieczór. Nareszcie będzie można odpocząć. Tylko jeszcze trzeba położyć dziecko spać. Nie stresuj się, to może być bardzo przyjemny czas dla was obojga.
Małgorzata Wódz
dziecko nie chce spać
fot. Panthermedia
Któż z rodziców nie marzy o chwili, gdy dziecko będzie samo myło ząbki i kładło się spać – ale na to, niestety, trzeba jeszcze poczekać. Na razie, choć jesteś bardzo zmęczona po całym dniu pełnienia różnych ról – kobiety interesów, mamy karmicielki, zabawiaczki i pocieszycielki dziecka, twoja wieczorna asysta jest mu niezbędna. Spróbuj zostawić za drzwiami dziecinnego pokoju niedokończone sprawy zawodowe, niezapakowane naczynia do zmywarki i nieprzepartą chęć na długą kąpiel w pianie. Od ciebie zależy, czy najbliższe chwile będą przyjemne. Zobacz, czym je wypełnić, by pomóc dziecku zasnąć i samej – mimo zmęczenia – czerpać z tego trochę przyjemności.

Czytanie

Wieczór, cisza – to najlepsze warunki do czytania. Nic nie przeszkadza maluchowi w słuchaniu, a gdy się skupi, zaczyna pracować jego wyobraźnia. Przez pierwsze minuty pozwól mu siedzieć i patrzeć na tekst – tak samo uczy się czytać. Po paru minutach może się położyć i odpłynąć w świat wyobraźni. Czytanie zaciekawia, ale też uspokaja, szczególnie gdy czytasz nieśpiesznie i melodyjnie. Według badań 15 minut czytania działa tak jak 15 minut medytacji. Umysł dziecka – twój przy okazji również – odpręża się. W tym stanie łatwo pogrążyć się w marzeniach, lepiej przyswajać nowe informacje i znaleźć rozwiązanie problemów, które wcześniej wydawały się trudne. Z czytania płyną też inne korzyści, dziecko uczy się nowych słów, a jeśli robisz sobie wolne od czytania i wyręcza cię audiobook, oswaja się z wzorcową wymową.
Redakcja poleca: Sposób na usypianie dziecka – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma problemy z zasypianiem? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na usypianie dziecka. Sprawdź, która zadziała w przypadku twojego dziecka.

Śpiewanie

Nic nie kołysze lepiej do snu niż piosenka na dobranoc w wykonaniu rodzica. Muzyka budzi emocje, wywołuje podniecenie, a odpowiednio dobrana, usuwa napięcie, podobnie jak masaż sprawia, że rozluźnia się ciało. Tak działają kołysanki – wolne tempo, powtarzające się motywy, spokojna melodia kołyszą dziecko do snu jak ramiona mamy. A gdy znudzą się wam piosenki o złotym jeżu, co chodzi nocą po ogrodzie lub Senku i Drzemocie możecie słuchać płyt z muzyką, najlepiej takiej, która ma spokojny kołysankowy charakter.

Polecamy: Teksty najpopularniejszych kołysanek

Trzymanie za rączkę

Czuły dotyk rodziców ma dla dziecka większe znaczenie niż karmienie czy odpowiednia pielęgnacja. Dzieci zapamiętują go jako coś przyjemnego, dowód na to, że są kochane. Głaskanie po czole, położenie ręki na piersi uspokaja, a trzymanie za rączkę daje poczucie bezpieczeństwa – sprawia również, że szybciej przyswaja się nowe wiadomości i poprawia pracę układu odpornościowego. Boisz się, że przytulona do dziecka zaśniesz? Jeśli planujesz jeszcze popracować, czasem warto uciąć sobie drzemkę razem z zasypiającym dzieckiem – nasze ziewanie i zamykanie oczu uspokaja i usypia dziecko.

Pogaduszki

Gdy ciemność wypełnia pokój, tworzy się dobry nastrój do rozmowy i zwierzeń. Maluchy łatwiej dzielą się wspomnieniami z przedszkolnego dnia, chętniej opowiadają o kłopotach – o tym, że nie udało się ładnie narysować rakiety, że Staś spychał dzieci ze zjeżdżalni w przedszkolnym ogródku. Masz okazję malucha pocieszyć, wytłumaczyć zachowanie innych, sprawić, że następnego dnia z ochotą pójdzie do przedszkola. Staraj się jednak nie wypytywać – wieczorne śledztwo może przegonić sen. Spokojne wspominanie czegoś miłego, co wydarzyło się w ciągu dnia, ćwiczy pamięć dziecka i kształtuje jego pozytywną samoocenę. Jako bajkę na dobranoc możesz opowiadać historie ze swojego dzieciństwa. Na koniec nie zapomnij szepnąć maluchowi do ucha, jak bardzo go kochasz.

Polecamy: 15 zabaw, które wspierają rozwój dziecka

Konsultacja: dr Joanna Urbańska, psycholog jest adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy