Młodym mamom często towarzyszy poczucie utraty wolności – jak pokonać ten stan pytamy psychologa [WIDEO]

Czas spędzony z dzieckiem mija bardzo szybko, wykorzystaj go na pokazanie mu świata, to też dobry moment, aby zastanowić się co dalej chcesz w życiu robić - mówi psycholog dr Magdalena Śniegulska.

Zobacz inne z serii: Porady psychologa dla mam (10)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl "Jak mogę pomóc?", w którym psycholog odpowiada na problemy naszych czytelniczek, poruszyliśmy sprawę poczucia utraty wolności, jakie towarzyszy matkom w ich macierzyństwie. Jedna z młodych mam pisze: "Jak by to było super, jakbym znowu była wolna, mój dzień nie był podporządkowany i ograniczony do dziecka. (...) Oglądałam moje zdjęcia z podróży po świecie...wręcz się popłakałam. Sama myśl, że to nie wróci, że wszystko teraz jest pod dziecko. (...) Jak rano się budzę i wiem, że cały dzień w domu, ewentualnie dom-spacer-drzemka, to mi słabo".

Nie zamykaj się z dzieckiem w domu

"Czy rzeczywiście tak musi wyglądać każdy dzień, czy to musi być zamknięcie w czterech ścianach?" – zastanawia się psycholog. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie kontaktu z innymi mamami, które też są w podobnej sytuacji. "Mamy się organizują, jest wiele inicjatyw i możliwości spędzenia czasu z dzieckiem poza domem" – radzi dr Śniegulska.

Psycholog proponuje, aby nie myśleć w kategoriach, że coś jest już na zawsze, tylko wyznaczać sobie krótkie zadania. "Przyjmowanie perspektywy na +tu i teraz+ jest bardzo odbarczające. Dzisiaj mam wyjść na spacer, a co będzie jutro, zobaczymy" – mówi.

Czas z dzieckiem mija bardzo szybko

Dr Śniegulska podkreśla, że należy na życie spojrzeć z perspektywy, że jest czas podróży, ale przychodzi także czas, w którym musimy osiąść w swoim gnieździe. Ten czas bycia z dzieckiem też się kiedyś skończy i paradoksalnie skończy się bardzo szybko - zaznacza. Dlatego radzi, aby patrzeć w przód, a nie w tył. Czas spędzony z dzieckiem to moment, w którym mogę mu pokazać świat, wykorzystując swoje doświadczenie i przeżycia. "To może być fascynujące, kiedy będę ten świat pokazywała swojemu dziecku i to ja będę jego przewodnikiem" – mówi.

Zdaniem psycholog , czas spędzony z dzieckiem to także dobry moment, aby zastanowić się, co chcę dalej w życiu robić. "To może być dobry czas do odpowiedzenia sobie na pytanie, czego potrzebuję, kim jestem, co udało mi się już zbudować, a co jeszcze chciałabym osiągnąć. To może być dobry czas na planowanie" – podsumowuje psycholog.

Dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie Szkoły Wyższej i Psychologii Społecznej oraz w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

A wy jak wykorzystujecie czas spędzony z dzieckiem w domu? Czy traktujecie go jako idealny moment na wychowanie dziecka i własny rozwój, czy też może jest to dla was utrata wolności? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach