GRY

Uwaga, krztusiec powraca! W Europie i USA śmiertelne ofiary

Niemal trzykrotnie wzrosła w 2012 r. w Polsce liczba zachorowań na krztusiec - w porównaniu do roku 2011. W USA i kilku krajach europejskich odnotowano już z powodu tej choroby zgony. Pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach przeciw krztuścowi, one ochronią twoje dziecko.
mama, dziecko, maluch, przeziębienie, syrop, choroba, łóżko, leżeć

Alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec odnotowano nie tylko w Polsce, ale też w kilku krajach Europy, w USA oraz Australii.
Objawy krztuśca mogą przebiegać nietypowo, przypominając zwykłe przeziębienie. Obecnie choroba występuje najczęściej wśród młodzieży, osób dorosłych oraz starszych. Krztusiec jest jednak najbardziej niebezpieczny dla najmłodszych dzieci, u których choroba przebiega ciężko i może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a nawet śmierci. W Polsce realizowany jest obowiązkowy program szczepień przeciw krztuścowi obejmujący podanie pięciu dawek szczepionki do 6. roku życia. Pilnuj terminów szczepień swojego dziecka, a uchronisz je przed groźną chorobą.

- W obecnej sytuacji epidemiologicznej szczególnie ważne jest powszechne stosowanie zaleceń szczepień przypominających wśród nastolatków w 14. roku życia oraz powtarzanie szczepień u osób dorosłych co 10 lat - mówi prof. Anna Lutyńska z NIZP-PZH (Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny).


Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?
Doładuj
Przeładuj