GRY
 
 

Uwaga: plaga kleszczy! Zobacz mapę zagrożeń!

W tym roku mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy. Sprawdź na mapie, na których terenach jest największe zagrożenie chorobami odkleszczowymi.

Plaga kleszczy - mapa
Brak srogiej zimy i wczesna wiosna sprawiły, że mamy do czynienia z wielkim wysypem kleszczy. Choć samo wbicie kleszcza jest najczęściej bezbolesne, to może on przenosić groźne dla zdrowia choroby takie jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz inne choroby odkleszczowe. Zachorować na nie może każdy niezależnie od wieku. Klaszcze bytują nie tylko w lasach! Na ukłucie kleszcza narażeni jesteśmy również w trakcie spacerów po parkach, łąkach czy bawiąc się na świeżym powietrzu np. na trawie.

W zawiązku z wczesnym wysypem kleszczy Sanepid opublikował mapę z zaznaczonymi obszarami zagrożonymi kleszczowym zapaleniem mózgu. Ostrzega przy tym, że „(...) nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej”.
 
 

Polska: najbardziej zagrożone tereny

Z mapy wynika, że w Polsce najbardziej narażeni na zachorowania na choroby odkleszczowe są mieszkańcy województw: podlaskiego, mazursko–warmińskiego, dolnośląskiego, małopolskiego. Co roku wzrasta liczba zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.

W województwie mazowieckim w 1. kwartale tego roku odnotowano już 232 zachorowania na boreliozę (w całym ubiegłym roku było ich 1432 zachorowań).
Redakcja poleca: Rośliny, które odstraszają kleszcze [WIDEO]
Niektóre rośliny ogrodowe działają odstraszająco na kleszcze. Które? Zobacz nasz film i sprawdź, które kwiaty czy zioła warto zasadzić przy domu dla większego bezpieczeństwa dziecka.

Warszawa: najbardziej zagrożone tereny

W stolicy wysokie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe dotyczy takich rejonów, jak: Las Bemowo, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Ogród Zoologiczny i Kampinoski Park Narodowy.

Spokojniejsi mogą być mieszkańcy i spacerowicze (tereny o niskim i średnio niskim ryzyku): Lasu Wawerskiego, Lasu Sulejówek-Grabina, Lasku Bielańskiego (plac zabaw), Lasu Jana III Sobieskiego, Ogrodu w Łazienkach Królewskich, Pola Mokotowskiego i Ogrodu Krasińskich.

W Warszawie w 1. kwartale tego roku zarejestrowano 75 zachorowań na boreliozę i 2 na kleszczowe zapalenie mózgu. 

Jak chronić dziecko przed kleszczami?

  • Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubieraj dziecko w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładaj zakryte obuwie i nakrycie głowy.
  • Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
  • Po każdym spacerze oglądaj dziecko. Szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
  • Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć. Sprawdź koniecznie, jak rozpoznać ukąszenie kleszcza (zdjęcie).
  • Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania (sprawdź, jak to zrobić), aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.
Czytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami