
Uwaga: plaga kleszczy! Zobacz mapę zagrożeń!
W zawiązku z wczesnym wysypem kleszczy Sanepid opublikował mapę z zaznaczonymi obszarami zagrożonymi kleszczowym zapaleniem mózgu. Ostrzega przy tym, że „(...) nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej”.

Polska: najbardziej zagrożone tereny
Z mapy wynika, że w Polsce najbardziej narażeni na zachorowania na choroby odkleszczowe są mieszkańcy województw: podlaskiego, mazursko–warmińskiego, dolnośląskiego, małopolskiego. Co roku wzrasta liczba zakażonych kleszczy w centralnej Polsce i w województwie mazowieckim.W województwie mazowieckim w 1. kwartale tego roku odnotowano już 232 zachorowania na boreliozę (w całym ubiegłym roku było ich 1432 zachorowań).
Warszawa: najbardziej zagrożone tereny
W stolicy wysokie ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe dotyczy takich rejonów, jak: Las Bemowo, Las
Spokojniejsi mogą być mieszkańcy i spacerowicze (tereny o niskim i średnio niskim ryzyku): Lasu Wawerskiego, Lasu Sulejówek-Grabina, Lasku Bielańskiego (plac zabaw), Lasu Jana III Sobieskiego, Ogrodu w Łazienkach Królewskich, Pola Mokotowskiego i Ogrodu Krasińskich.
W Warszawie w 1. kwartale tego roku zarejestrowano 75 zachorowań na boreliozę i 2 na kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak chronić dziecko przed kleszczami?
- Wybierając się w miejsca zagrożone kleszczami, w miarę możliwości ubieraj dziecko w bluzki z długim rękawem, spodnie z nogawkami, zakładaj zakryte obuwie i nakrycie głowy.
- Warto też stosować środki odstraszające (stosuje się je na ubranie).
- Po każdym spacerze oglądaj dziecko. Szczególną uwagę zwróć na zgięcia stawowe, głowę, nogi, ręce, pachwiny.
- Jeśli znajdziesz wbitego w skórę kleszcza, należy szybko go usunąć. Sprawdź koniecznie, jak rozpoznać ukąszenie kleszcza (zdjęcie).
- Możesz też zachować kleszcza i oddać go do badania (sprawdź, jak to zrobić), aby upewnić się, czy nie był nosicielem bakterii powodujących boreliozę.