GRY
 
 

Uwaga! Zażywanie antybiotyków może powodować u dzieci alergię

Podawanie antybiotyków dzieciom do 2. roku życia może wywoływać u nich egzemę, katar sienny i inne alergie – stwierdzili badacze.

Chłopiec, któremu podawano w dzieciństwie antybiotyki, cierpi na alergię wziewną
fot. Fotolia
Do tej pory badacze jedynie podejrzewali, że podawanie dzieciom antybiotyków może wpływać na występowanie u nich alergii. Podczas konferencji European Respiratory Society, prof. Fariba Ahmadizar i jego zespół potwierdzili tę zależność.

Podawanie antybiotyków zwiększa ryzyko alergii o połowę

Lekarze i badacze przez długi czas próbowali udowodnić zależność pomiędzy podawaniem dzieciom antybiotyków a występowaniem alergii. Po porównaniu wyników aż 22 badań z ostatnich 50 lat okazało się, że po podaniu dziecku antybiotyków, ryzyko alergii może wzrosnąć nawet o połowę. W przypadku kataru siennego, ryzyko alergii wzrasta od 14 do 56 procent. W przypadku egzemy i alergii skórnych możliwość zachorowania zwiększa się nawet o 41 procent.
Redakcja poleca: Czy AZS idzie zawsze w parze z alergią?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat AZS, to zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Nie można rezygnować z antybiotyków

Maluchy, które zażywają antybiotyki, są bardziej narażone na alergię niż inne dzieci. Badacze podkreślają jednak, że nie można zrezygnować z podawania antybiotyków, bo to dzięki nim można zwalczać infekcje, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu doprowadzały do śmierci. Najważniejszy jest umiar i stosowanie antybiotyków wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Jak często chorują wasze maluszki? Podajecie im antybiotyki?

Czytaj także: Dlaczego 8-letnia dziewczynka zmarła po zjedzeniu czekoladki?

źródło: news.com.au
Doładuj
Przeładuj