zmiany w kanonie lektur
fot. Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek

UWAGA! Zmiany w kanonie lektur i nowy przedmiot w szkole!

13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych. Pojawił się także nowy przedmiot szkolny! Zmiany wejdą w życie lada dzień!
Joanna  Biegaj
zmiany w kanonie lektur
fot. Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny, na uczniów czeka więc kilka ulepszeń wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zmiany dotyczą podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, sposobu realizowania zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, a także kanonu lektur szkolnych, do którego dodano kilka pozycji, a kilka z niego usunięto.

Nowy wykaz lektur szkolnych

W nowym kanonie lektur szkolnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra edukacji, znajdą się dzieła Jana Pawła ll, Stefana Wyszyńskiego oraz Zofii Kossak-Szczuckiej. Z listy lektur usunięto natomiast między innymi „Zaczarowaną zagrodę”, „Winnetou”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a także wiersze Marcina Świelickiego. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od 1 września 2021 roku, czyli od początku tego roku szkolnego.

„Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)'' – brzmi uzasadnienie, które można przeczytać na stronie ministerstwa.

Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych

Poza nowymi lekturami do czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum został wprowadzony również nowy przedmiot w zakresie rozszerzonym. Dodano podstawę programową z historii tańca. Zajęcia z tego przedmiotu rozpoczną się w szkołach dopiero w 2023/2024 roku. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek ministra kultury.

Jak będzie wyglądać przedmiot wychowanie do życia w rodzinie?

Zmiana w tym zakresie polega na usunięciu zalecenia, by realizować przedmiot na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej. Zmiany te wejdą w życie już od 1 września 2021 roku.

„Zmiana nie nakłada obligatoryjnego obowiązku innego planowania rozkładu lekcji. Pozwoli natomiast dyrektorowi planować je w najbardziej optymalny sposób, bez narzucania, że powinny być one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Zajęcia WDŻ nie są jedynymi zajęciami w szkole z podziałem na grupy. Nauczycielom przedmiotu WDŻ powinny zostać zapewnione takie same warunki pracy jak mają inni nauczyciele” – możemy przeczytać w uzasadnieniu zmiany dotyczącej przedmiotu WDŻ.

Więcej o powyższych zmianach można przeczytać w komunikacie MEiN

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy