Kalendarz adwentowy z czekoladkami skład
fot. Adobe Stock

Kalendarze adwentowe z czekoladkami: większość ma FATALNY skład!

Wybór kalendarzy adwentowych z czekoladkami w sklepach jest ogromny. Jak wybrać najlepszy, czyli zdrowy dla dzieci? Zdecydowanie odradzamy kupowanie pierwszego z brzegu kalendarza z czekoladkami, bo to może poważnie zaszkodzić zdrowiu twojego dziecka!
Martyna Pstrąg
Kalendarz adwentowy z czekoladkami skład
fot. Adobe Stock

Pod koniec listopada zaczynamy myśleć o kalendarzach adwentowych, a w sklepach aż roi się od czekoladowych Mikołajów i bombonierek z czekoladkami na 24 dni grudnia. Niestety, na większość kalendarzy adwentowych ze słodyczami szkoda pieniędzy! Jeśli nie sprawdzisz składu, może się okazać, że kupiłaś dziecku czekoladki z olejem i tłuszczem palmowym oraz groźnym dla zdrowia dodatkiem E476. I to do regularnego jedzenia przez prawie cały miesiąc!

Tradycyjny kalendarz adwentowy, czyli z czekoladkami

Czekoladowe kalendarze adwentowe to najbardziej znana wersja kalendarza. I także ta najbardziej popularna. Do tego łatwo ją kupić, bo jest ogólnodostępna. W każdym supermarkecie różnorodność kalendarzy prowadzi do zawrotów głowy. Który kalendarz adwentowy wybrać? Tańszy, bo to i tak drobiazg? A może droższy, znanej marki, która proponuje za okienkami miniaturowe wersje swoich produktów?

Czekolada czekoladzie nierówna: kup kalendarz bez E476!

Kupując kalendarz adwentowy, warto stanąć przy sklepowej półce i przeczytać skład czekolady. My w redakcji przeprowadziłyśmy tego typu śledztwo i – prawdę mówiąc – złapałyśmy się za głowy! Powiedzmy to głośno: wiele kalendarzy adwentowych, których wysyp widzimy teraz w sklepach, ma naprawdę fatalny skład! Nie lepiej jest w przypadku np. czekoladowych Mikołajów, których skład prezentuje się np. tak: cukier, tłuszcz kakaowy, miazga kakaowa, mleko w proszku pełne, mleko w proszku odtłuszczone, serwatka w proszku (z mleka), tłuszcz roślinny, tłuszcz mleczny, emulgatory (lecytyny z soi, E 476), aromat. I ani grama prawdziwego kakao!

Kalendarze adwentowe są niebezpieczne dla dzieci?

Takiej samej czekolady (albo jeszcze gorszej jakościowo) używa się do wypełnienia okienek w kalendarzach adwentowych. Najbardziej niepokoi dodatek E476 (polirycynoleinian poliglicerolu), który jest składnikiem szkodliwym dla dzieci. To emulgator, który jest dopuszczony do żywności, ponieważ jego ilość w przeliczeniu na kilogramy ludzkiego ciała jest dopuszczalna. Ale przy ustalaniu dopuszczalnej ilości nikt nie myśli o masie ciała dziecka, tylko dorosłego człowieka! U dziecka taka ilość E476 może powodować nadmierny rozrost wątroby i nerek. Zostało to sprawdzone podczas badań na zwierzętach. Dopuszczalna i bezpieczna dawka dla dziecka to ok. 2 kostki czekolady na 15 kg.

Niełatwo znaleźć kalendarz adwentowy z dobrej jakości czekoladą. Ale warto próbować! Jednym z niewielu kalendarzy polecanych m.in. przez portal czytajsklad.pl jest kalendarz z czekoladkami marki Friedel: jedyny bez E476, oleju i tłuszczu palmowego. Teraz w promocyjnej cenie za 3,99 zł! W sklepach Carrefour dostępne są też czekoladowe Mikołaje bez szkodliwych dodatków w składzie (za 2,39 zł/60 g i 7,59 zł/150 g). Skorzystaj z wyprzedaży!

Czekoladka na każdy dzień

Wersja kalendarza adwentowego z czekoladkami jest najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcecie odliczać dni do świąt. My zachęcamy, by do adwentu przygotować się lepiej – warto przygotować kalendarz, do którego same dobierzecie codzienne upominki albo zadania dla całej rodziny na każdy dzień. Taka wersja z czekoladkami niech będzie miłym dodatkiem.


Zobacz także:
Redakcja poleca: Kalendarz adwentowy dla dziecka: jak zrobić samodzielnie? [WIDEO]
Kalendarz adwentowy dla dziecka może zapewnić dużo zabawy całej rodzinie. Taki kalendarz zrobiony przez dzieci będzie piękną przedświąteczną ozdobą w pokoju małego dziecka, a nawet niemowlaka, ale sprawdzi się także do przedszkola czy do szkoły!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy