szczepionki na choroby egzotyczne

Które choroby tropikalne są śmiertelne? Sprawdź przed wakacjami... szczepienia!

Coraz częściej wyjeżdżamy na egzotyczne wakacje do Azji czy Ameryki Południowej. Zobacz, na jakie choroby tropikalne jesteśmy narażeni podczas dalekich podróży i jak się zabezpieczyć przed śmiertelnymi zakażeniami.
Katarzyna Imiołek
szczepionki na choroby egzotyczne
Jeśli decydujecie się na egzotyczne wakacje do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej, jesteście bardziej narażeni na choroby tropikalne niż podczas wakacji w Polsce i Europie. Zakażeniom można jednak skutecznie przeciwdziałać – pamiętajcie o szczepieniach ochronnych, a wasze wakacje będą naprawdę udane! 
 

Lecisz na wakacje? Uważaj na śmiertelne choroby egzotyczne 

Każdego roku ponad 6 milionów Polaków spędza – często z dziećmi – wakacje za granicą. Każdy z nas marzy o tym, aby urlop był czasem odpoczynku i beztroski. Nie chcemy przejmować się problemami zdrowotnymi i obawiać się, że złe samopoczucie może zepsuć nam wypoczynek. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w daleką podróż.

Przed wyjazdem do Afryki, Azji i Ameryki Południowej zaleca się wykonanie szczepień ochronnych, które mogą skutecznie ochronić nas przed zachorowaniem – informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Warto sprawdzić, na jakie choroby egzotyczne możemy być narażeni i zadbać o profilaktykę – dodaje.

 
Redakcja poleca: Jak zadbać o zdrowie dziecka na wakacjach- radzi pediatra [WIDEO]
Jedziesz na wakacje, to nie zapomnij o szczepieniach - przypomina pediatra Łukasz Durajski. Zobacz, dlaczego warto przed letnim wyjazdem odwiedzić lekarza i jak przygotować się do wypoczynku oraz uchronić przed ewentualnymi kłopotami zdrowotnymi na wakacjach.

Sprawdź, jakich chorób egzotycznych możesz uniknąć dzięki szczepionkom

Zanim wyjedziesz, dowiedz się, czy w kraju, do którego się udajesz, nie występuje któraś z niżej wymienionych chorób. Jeśli tak, koniecznie pomyśl o szczepieniach ochronnych. To nie żarty!

Dur brzuszny

Najczęściej występuje w krajach rozwijających się. Zarażenie odbywa się drogą pokarmową i w wyniku picia skażonej wody. Objawami choroby są:
 • biegunka,
 • gorączka,
 • złe samopoczucie
 • brak apetytu
Leczenie obejmuje lekkostrawną dietę, nawadnianie organizmu i antybiotykoterapię. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć o 90% stosując szczepionkę, której jedna dawka daje odporność nawet do 3 lat.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

Wirusem żółtaczki można zarazić się bezpośrednio od osoby chorej lub drogą pokarmową. Ostre objawy żółtaczki mijają po kilku dniach, ale wirus może doprowadzić do znacznych uszkodzeń wątroby. Skuteczną ochroną przed zarażeniem jest wykonanie szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

Żółtaczka zakaźna typu B jest najczęstszą wirusową chorobą wątroby. Można się nią zarazić:
 • podczas zabiegów medycznych
 • wskutek wykonywania tatuaży lub piercingu w miejscu, gdzie nie przestrzega się zasad higieny
 • poprzez kontakty seksualne z nosicielami
U osób zakażonych pojawiają się nudności, bóle mięśni, gorączka i żółtaczka. Konsekwencją zachorowania są uszkodzenia wątroby. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed wirusem jest szczepienie ochronne.

Żółta febra

To choroba przenoszona przez komary, która charakteryzuje się:
 • wysoką gorączką
 • bólami głowy
 • dreszczami
 • znacznym osłabieniem organizmu
W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet śmierci. W przypadku kilkunastu krajów afrykańskich i południowoamerykańskich, szczepienie jest obowiązkowe.

Wścieklizna

Zakażenie najczęściej następuje w wyniku ugryzienia przez zwierzę, które jest nosicielem wirusa. Wściekliznę mogą przenosić nie tylko psy i lisy, ale również małpy i inne zwierzęta, z którymi mamy kontakt w miejscach turystycznych. Przebieg wścieklizny jest ciężki, jej objawy to m.in.:
 • gorączka
 • uczucie niepokoju
 • zmiany czucia
 • nadpobudliwość
Jest to choroba śmiertelna.

Japońskie zapalenie mózgu

Choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez komary. Najczęściej występuje w rejonach Azji Południowo-Wschodniej, np. w Indonezji, Chinach i Japonii. Można ją leczyć jedynie objawowo – gorączkę, bóle głowy, zaburzenia jelitowe. Zastosowanie szczepionki jest jedynym skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie.


Zobacz też: Zamiast kupować prezenty, lepiej zabrać dziecko na wakacje

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy