Vanuatu zakazuje pieluszek jednorazowych
fot. AdobeStock

W tym kraju nie kupisz już pieluch jednorazowych. Są zakazane!

To pierwszy przypadek na świecie, gdzie z uwagi na ekologię zdecydowano się zakazać używania pieluszek jednorazowych. Co na to rodzice?
Milena Oszczepalińska
Vanuatu zakazuje pieluszek jednorazowych
fot. AdobeStock
Vanuatu, niewielkie państwo w Oceanii, znacząco zaostrzyło prawo w zakresie pieluszek dla dzieci. Kraj właśnie wprowadził przepisy całkowicie zakazujące stosowania pieluch jednorazowych dla niemowląt i dzieci. Nowe prawo zacznie obowiązywać od 2020 roku.

Vanuatu zakazuje pieluszek jednorazowych

Jak informuje magazyn „The Guardian”, Vanuatu podjęło decyzję o zakazie stosowania pieluch jednorazowych ze względów ekologicznych. Takie pieluchy to ogromne zagrożenie dla środowiska. Pojedyncza pieluszka rozkłada się w glebie kilkaset lat, a przecież małe dzieci każdego dnia używają ich od kilku do kilkunastu. Według raportu, jaki został opublikowany tuż przed wprowadzeniem nowego prawa, pieluchy jednorazowe wraz z odpadami organicznymi stanowią aż 75 proc. wszystkich odpadów, jakie produkują mieszkańcy Vanuatu. Zaprzestanie zaśmiecania republiki pieluchami znacząco poprawi jakość środowiska.
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Ekologia dyktuje nowe prawo

Wyeliminowanie z rynku pieluszek jednorazowych to nie pierwsza decyzja tego kraju wydawana w trosce o środowisko. Na wyspach Vanuatu zakazane są już reklamówki jednorazowe i plastikowe słomki. Widać państwo to uważa, że z tego typu dewastującymi ziemię produktami należy walczyć drastycznie. Szybciej i na pewno skuteczniej jest pozbyć się szkodliwego plastiku, zakazując go, niż, jak robią to kraje zachodnie, prowadząc akcje uświadamiające i zachęcające do samodzielnego rezygnowania z niego. Ale czy tego typu działanie rozumieją i popierają mieszkańcy Vanuatu?
Zobacz też: Przewijanie wielorazowe: co się przyda?

Rodzice nie są zachwyceni tym pomysłem

Pieluszki jednorazowe są wygodne i łatwo dostępne. Rodzice martwią się, że brak możliwości ich zakupu będzie dla nich sporym wyzwaniem i problemem. Będą musieli stosować pieluszki wielorazowe, które jak na razie nie są zbyt powszechne. Rządzący przekonują, by rodzice rozważyli stosowanie bawełnianych pieluch wielorazowych, czyli takich, jakie były stosowane w przeszłości.

Zalety pieluszek wielorazowych

To rzeczywiście o wiele lepszy wariant, który nie powoduje, że wysypiska śmieci rosną do gigantycznych rozmiarów. Coraz częściej świadomi rodzice decydują się na stosowanie właśnie ich. Podkreślają nawet, że jest to rozwiązanie, które sprawdza się z wielu powodów. Pieluszki wielorazowe są ekologiczne, przyjazne skórze dziecka i nie obciążają budżetu domowego w takim stopniu, jak pieluszki jednorazowe. Co prawda pojedyncza pielucha wielorazowa jest droższa niż jednorazowa, ale wystarczy kupić ich kilka, kilkanaście i stosować na zmianę przez długi czas. W efekcie to naprawdę tanie (i ładne!) rozwiązanie.
Źródło: interia.pl [content:8_1600,0_22783,0_15909,8_1006:ECVideo]  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy