wcześniak, noworodek w szpitalu
fot. Fotolia

W Berlinie na odrę zmarł chłopiec. Czy wirus odry przyjdzie do Polski?

W szpitalu w Berlinie na odrę zmarł półtoraroczny chłopiec, a około 600 innych osób jest zarażonych tym wirusem. Fala zachorowań na odrę coraz bardziej się rozprzestrzenia. Czy dotrze do Polski?
Małgorzata Malinowska
wcześniak, noworodek w szpitalu
fot. Fotolia
Wczoraj dotarła do nas informacja o pierwszym śmiertelnym przypadku odry w Berlinie. Zmarł 1,5-roczny chłopiec, który przebywał w szpitalu zakaźnym. Na razie nie wiadomo, jak mogło dojść do zakażenia wirusem odry.

Od października 2014 do wczorajszego dnia (23 lutego 2015) w stolicy Niemiec zanotowano 574 przypadki zachorowań na odrę, a w samym styczniu było ich ponad 250. Według Instytutu Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI), tak rekordowej liczby zakażeń nie było od 2001 roku.
Pierwsze zachorowania odnotowano w środowisku imigrantów z Bośni, Hercegowiny i Serbii, którzy w latach 90-tych nie byli rutynowo szczepieni. W Berlinie szybko odra przeniosła się na społeczeństwo spoza tej grupy.

Niemieccy lekarze obecną sytuację tłumaczą faktem, że coraz mniej dzieci poddawanych jest szczepieniom i rozważają wprowadzenie szczepień obowiązkowych.
Federalny minister zdrowia Hermann Groehe ostro krytykuje przeciwników szczepień, mówiąc: "Zupełnie irracjonalny strach przed szczepieniami jest brakiem odpowiedzialności. Kto odmawia swojemu dziecku ochrony przez szczepienie naraża zdrowie i życie nie tylko swojego dziecka, ale także zagraża innym, a to może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu."

Nie ma żadnych przesłanek wskazujący na związek przyczynowo-skutkowy
W społeczeństwie panuje przekonanie, że kombinacja szczepień przeciwko odrze, różyczce i śwince może wywoływać autyzm. I chociaż brytyjski naukowiec, który opublikował te badania w 1998 roku szybko się z nich wycofał, to jego teoria mocno zakorzeniła się w społeczeństwie i mimo apeli lekarzy, zagorzali przeciwnicy szczepień nie chcą odpuścić. Jak twierdzi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert do spraw szczepień: - Nie ma żadnych przesłanek wskazujących na związek przyczynowo-skutkowy między autyzmem a szczepieniami.
Zobacz cały artykuł: Czy szczepienia wywołują autyzm

Jak można zarazić się odrą?

Do zakażenia odrą dochodzi głównie drogą kropelkową. Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta, nos i spojówki, gdzie namnażają się a następnie przedostają się do innych organów.
Okres wylęgania wynosi dwa tygodnie, po których można zauważyć pierwsze ogólne objawy: katar, kaszel i gorączka. Po kolejnych 2-4 dniach pojawia się grudkowo-plamista wysypka, najpierw na twarzy i za uszami, potem na brzuchu, plecach, rękach i nogach.

Śmierć półtorarocznego chłopca jest przykładem poważnych konsekwencji, jakie niesie za sobą wirus odry. To choroba zakaźna, która może spowodować nieodwracalne szkody w organizmie. Odra może wywołać ciężkie zapalenie płuc czy groźne zapalenie opon mózgowych, co w konsekwencji może doprowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu. A najpoważniejszą konsekwencją choroby jest śmierć.

Polecamy: Dlaczego szczepienie przeciw odrze jest obowiązkowe
Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy