Drobiazgi, które umilają oczekiwanie na dziecko

Co z tego, że nie mieścisz się w ukochane dżinsy, miewasz mdłości i czasem jest ci ciężko? Masz za to piękny biust, specjalne prawa, powinnaś leniuchować. Co jeszcze?

Najważniejsze jest to, że rośnie w tobie nowe życie. Nie będziemy przekonywać kobiety w ciąży, że stan błogosławiony to coś niesamowitego, niedającego się porównać z niczym innym. To wiesz i bez nas. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na drobiazgi, które mogą umilić czas oczekiwania na dziecko

W ciąży cieszysz się szczególnymi względami

Ludzie są dla ciebie mili: troszczą się o kobietę w ciąży, uśmiechają, podsuwają najlepsze kąski. Rzadko czegokolwiek odmawiają, bo kto by chciał się narazić na zjedzenie przez myszy? Nawet najzagorzalszy palacz-terrorysta nie odważy się zaciągnąć w twojej obecności (a jeśli się odważy, możesz z czystym sumieniem posłać go do diabła).

Polecamy: Niebezpieczne działanie nikotyny

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

W pracy rozpostarto nad tobą parasol ochronny

Ciężarna na zwolnieniu lekarskim dostaje 100 procent wynagrodzenia, a nie jak przed ciążą – 80. Nie musi siedzieć ośmiu godzin przed komputerem, po czterech ma prawo zająć się czymś innym. Szef raczej nie wyśle cię w delegację do Kostomłotów ani nigdzie indziej (musisz wyrazić na to zgodę), nie może też zmusić cię, byś została po godzinach albo pracowała w nocy. Nie zwolni cię, jeśli masz umowę na czas nieokreślony (jedynie dyscyplinarnie). A jeżeli to umowa na czas określony lub na okres próbny dłuższy niż miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, zostanie ona przedłużona do dnia porodu (nie dotyczy to umów na zastępstwo). Gdyby zaś w firmie były zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników i pracodawca chciałby zmienić warunki umowy na twoją niekorzyść, i tak do końca urlopu macierzyńskiego będziesz otrzymywać tyle samo pieniędzy co dotąd. A jeśli dostałaś wypowiedzenie, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, pracodawca musi je anulować! Jedyną sytuacją, kiedy możesz dostać wypowiedzenie, jest upadłość lub likwidacja firmy (czytaj też: Czy mnie zwolnią - co mówią przepisy?).

Jesteś teraz niezwykle kobieca

Choć chwilowo nie masz talii osy i nie postukujesz wysokimi obcasami, i tak nikt cię nie weźmie za faceta. Choćby dlatego, że nawet jeśli dotąd pożyczałaś staniki od młodszej siostry, masz teraz dekolt niczym Kasia Cichopek! I to w dodatku niemal od początku ciąży, podczas gdy twój brzuszek nie zaokrąglił się jeszcze ani trochę. Dzieje się tak na skutek hormonów, które zaczynają przeobrażać twój organizm – jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. To nie wszystko. Włosy w ciąży lśnią i są bujne jak nigdy przedtem – to także sprawka hormonów. Podobnie jak promienna, gładka cera. No i ten błysk w oku!

Czytaj też: Wszysko przez te hormony - ale co dokładnie?

Ocena (2 oceny)

3.5
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Szykujemy wyprawkę