GRY
 
 

Wizyta u stomatologa podczas ciąży

Czy można chodzić do dentysty, gdy jest się w ciąży? Czy można korzystać ze znieczulenia u stomatologa?

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ginekolog radzi, dentysta, ciąża
fot. Fotolia
Z moim dentystą jestem zaprzyjaźniona, tak często chodzę do niego się leczyć. Ale teraz jestem w ciąży, czy w jej trakcie można prześwietlać zęby? A co ze znieczuleniem? Ola

Można zrobić zdjęcie rentgenowskie zęba, ale tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód zależy od okresu ciąży i dawki promieniowania. Niebezpiecznie jest w pierwszym trymestrze ciąży, bo wtedy tworzą się zawiązki wszystkich narządów. Wprawdzie w wypadku zdjęcia zęba dawka energii jest niewielka, jednak brzuszek trzeba chronić fartuchem z ołowiu. Uwaga! Lekarza trzeba poinformować wcześniej o ciąży. A znieczulenie? Można się jemu poddać. Przed podaniem leków znieczulających należy również poinformować stomatologa o ciąży, ponieważ nie wszystkie z nich można stosować u przyszłych mam.


Redakcja poleca: Dość wątpliwości – czy USG w ciąży jest bezpieczne dla dziecka? [WIDEO]
Badania prenatalne są niezbędne, bo pozwalają lekarzowi ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Zatem ile razy warto robić USG w ciąży? I czy to badanie przyszłej mamy jest bezpieczne dla dziecka? Tłumaczy dr Grzegorz Południewski.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj