ginekolog radzi, dentysta, ciąża
fot. Fotolia

Wizyta u stomatologa podczas ciąży

Czy można chodzić do dentysty, gdy jest się w ciąży? Czy można korzystać ze znieczulenia u stomatologa?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ginekolog radzi, dentysta, ciąża
fot. Fotolia
Z moim dentystą jestem zaprzyjaźniona, tak często chodzę do niego się leczyć. Ale teraz jestem w ciąży, czy w jej trakcie można prześwietlać zęby? A co ze znieczuleniem? Ola

Można zrobić zdjęcie rentgenowskie zęba, ale tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Wpływ promieniowania rentgenowskiego na płód zależy od okresu ciąży i dawki promieniowania. Niebezpiecznie jest w pierwszym trymestrze ciąży, bo wtedy tworzą się zawiązki wszystkich narządów. Wprawdzie w wypadku zdjęcia zęba dawka energii jest niewielka, jednak brzuszek trzeba chronić fartuchem z ołowiu. Uwaga! Lekarza trzeba poinformować wcześniej o ciąży. A znieczulenie? Można się jemu poddać. Przed podaniem leków znieczulających należy również poinformować stomatologa o ciąży, ponieważ nie wszystkie z nich można stosować u przyszłych mam.


Redakcja poleca: Jakie mity o USG słyszą ginekolodzy? [WIDEO]
Na temat badań prenatalnych w ciąży, także USG, krąży wiele mitów. Zobacz, na jakie pytania przyszłych mam o rozwój dziecka i przebieg ciąży muszą odpowiadać ginekolodzy. Opowiada dr Grzegorz Południewski.
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy