jak się ubrać do pracy

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna i zastanawiasz się, w co się ubrać, żeby zrobić dobre wrażenie? Przeczytaj nasze rady na temat odpowiedniego ubrania na rozmowę o pracę i sprawdź, co podpowiada stylistka Monika Osa Jurczyk.
Karolina Stępniewska
jak się ubrać do pracy
Właśnie szukasz nowej pracy, wysłałaś setne CV (podobno właśnie tyle trzeba wysłać, żeby w końcu ktoś się odezwał!) i nareszcie zaproszono cię na rozmowę o pracę. O ile twoje  kwalifikacje i umiejętności to  coś, o czym pisałaś już w aplikacji i bez problemu opowiesz o nich na rozmowie, teraz zastanawiasz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – wiesz przecież, jakie to ważne. Innymi słowy zmagasz się z odwiecznym pytaniem: w co się ubrać?

Przeczytaj, jak zrobić najlepsze wrażenie z możliwych na rozmowie kwalifikacyjnej i zapaść w pamięć rozmówcy, tak żebyś to ty, spośród wielu innych kandydatów, była tą, którą wybierze potencjalny przyszły pracodawca. Pytamy też Osę, czyli Monikę Jurczyk, osobistą stylistkę, o rady.

Rozmowa o pracę: najważniejsze pierwsze 7 sekund

Twoim celem jest pokazać pracodawcy, że to właśnie ciebie szuka: kompetentnej i pasującej do firmy pracownicy. To jakie wrażenie zrobisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej to więcej niż połowa sukcesu. Wiesz, że stawka jest wysoka: musisz nie tylko przekonać  rozmówcę o tym, że nadajesz się do tej pracy, ale także swoim wyglądem zrobić odpowiednie wrażenie. Nie przesadzić, nie rozmyć się w tle... Co zrobić?

Oczywiście wiele zależy od tego, o jaką pracę się ubiegasz. Nie ubierzesz się tak samo starając się o posadę w agencji reklamowej, dziale finansowym wielkiej korporacji, szkole językowej czy w kwiaciarni. Uniwersalna rada jest jedna: wyglądaj profesjonalnie. Nie przesadź, pamiętaj, że w tym przypadku mniej naprawdę znaczy więcej. W ciągu pierwszych siedmiu sekund spotkania twój potencjonalny przyszły pracodawca oceni, czy jesteś kompetentna, miła, czy pasujesz do firmy – i tak, stanie się to jeszcze zanim zdążysz zachwycić go swoimi profesjonalnymi  osiągnięciami. Te siedem sekund nie zadecyduje być o może o tym, czy dostaniesz pracę, ale na pewno może przechylić szalę na twoją stronę. 
Redakcja poleca: Szukamy niani – jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna? – film
Wybór niani to poważna decyzja. Zobacz jak przygotować się do takiej rozmowy, aby niczego nie przeoczyć.

Garnitur najlepszy na rozmowę kwalifikacyjną?

Granatowa garsonka czy elegancki garnitur przestały być już obowiązkowymi “mundurkami" na rozmowę o pracę (chyba, że mówimy o posadzie w ministerstwie, kancelarii prawnej lub w finansach). Ich współczesnym odpowiednikiem są dobrej jakości eleganckie spodnie, kardigany i bluzki. Zawsze dobrze wyglądają spódnice ołówkowe do połowy kolana oraz sukienki (także do polowy kolana lub tuż za – mini zostawiamy na inną okazję!).

Jak się uczesać na rozmowę o pracę?

Pójdź do fryzjera przed rozmową kwalifikacyjną, podetnij końcówki, odśwież kolor. Polecane na rozmowy o pracę fryzury to takie, które odsłaniają twarz – zepnij włosy w koczek lub kucyk i nie poprawiaj ich podczas rozmowy, żeby nie sprawić wrażenia nerwowej osoby. Poza tym widok osoby, która ciągle odgarnia włosy z twarzy jest rozpraszający.

Na rozmowę kwalifikacyjną umaluj się dyskretnie 

W tym przypadku mniej także znaczy więcej. Postaw na delikatny makijaż, raczej zrezygnuj z perfum, a przynajmniej odłóż te, które mają zdecydowany dominujący zapach. Pamiętaj o manicure – postaw na pastelowe, cieliste kolory lub klasyczną czerwień albo róż. Wzorki, cyrkonie i szalone kolory zostaw na później.

Wybierz klasyczne buty i dodatki 

Buty powinny być zakryte i nie na najwyższym obcasie (poniżej 8 cm). Oczywiście muszą buć wypastowane i czyste (obcasy też! Pomyśl o zabraniu chusteczki do przetarcia ich, gdyby miały się zabrudzić). Wybierz klasyczne kolory: brązy, czerń, szary lub nude. Torebka nie powinna byś zniekształcona i wypchana, a biżuteria powinna być dyskretna i nierzucająca się w oczy.

A co z tatuażem na rozmowie o pracę?

Masz tatuaże? O ile nie aplikujesz o posadę w studiu tatuaży lub jakimś bardzo wyluzowanym artystycznym miejscu, nie powinnaś się nimi chwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I mimo że tatuaże są teraz bardzo modne i zyskują coraz większą akceptację, na rozmowę o pracę lepiej je ukryć pod spodniami lub długim rękawem.

Pamiętaj, żeby nie czuć się "przebraną" na rozmowie kwalifikacyjnej – jeśli nie będzie ci wygodnie, wpłynie to na twoje zachowanie podczas rozmowy. Nie chcesz przecież nerwowo poprawiać bluzki czy rąbka spódnicy, prawda?

Rozmowa kwalifikacyjna: rady stylistki

Monika Osa Jurczyk, osobista stylistka radzi dokładnie przemyśleć ubranie, które wybierzemy na rozmowę o pracę i wzięcie pod uwagę wielu czynników, także tych niezwiązanych z samym ubiorem:
- Zanim się zastanowisz, jak się ubrać na rozmowę o pracę – sprawdź, jaka kultura ubioru obowiązuje w miejscu, do którego się wybierasz - radzi Monika Jurczyk. - To będzie pierwszy, pozawerbalny znak, że pasujesz do zespołu. Najlepiej będzie, jak postąpisz według mojego systemu MBI (master of business image): rozpoznasz swoją sylwetkę i ubierzesz się tak, żeby zyskać lub podkreślić proporcje, określisz swój typ kolorystyczny, żeby cera wyglądała na promienną, a kolor oczu był bardziej widoczny i zaakceptujesz swój typ pracobowości (osobowości w pracy) i w zależności od tego, czy jesteś zorientowana na cel, kreatywna czy dokładna, pokazała to ubraniem.

- Czwartym krokiem jest znalezienie wyróżnika, czyli jednego, unikalnego elementu ubrania, który sprawi, że zostaniesz zapamiętana - kontynuuje stylistka. - Jeśli chodzi o zasady dress code: włosy do marynarki powinny być związane, spódnica powinna się kończyć w połowie kolana, a buty muszą być zabudowane. Rajstopy są wymagane zawsze, najlepsze będą matowe (błyszczące nie mają klasy). Oprócz tego żadnych krzykliwych wzorów i kolorów, kiepskiej jakości materiałów i nie za dużo biżuterii.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy