GRY
 
 

Jak się ubrać na rozmowę o pracę?

Czeka cię rozmowa kwalifikacyjna i zastanawiasz się, w co się ubrać, żeby zrobić dobre wrażenie? Przeczytaj nasze rady na temat odpowiedniego ubrania na rozmowę o pracę i sprawdź, co podpowiada stylistka Monika Osa Jurczyk.

jak się ubrać do pracy
Właśnie szukasz nowej pracy, wysłałaś setne CV (podobno właśnie tyle trzeba wysłać, żeby w końcu ktoś się odezwał!) i nareszcie zaproszono cię na rozmowę o pracę. O ile twoje  kwalifikacje i umiejętności to  coś, o czym pisałaś już w aplikacji i bez problemu opowiesz o nich na rozmowie, teraz zastanawiasz się, jak zrobić dobre pierwsze wrażenie – wiesz przecież, jakie to ważne. Innymi słowy zmagasz się z odwiecznym pytaniem: w co się ubrać?

Przeczytaj, jak zrobić najlepsze wrażenie z możliwych na rozmowie kwalifikacyjnej i zapaść w pamięć rozmówcy, tak żebyś to ty, spośród wielu innych kandydatów, była tą, którą wybierze potencjalny przyszły pracodawca. Pytamy też Osę, czyli Monikę Jurczyk, osobistą stylistkę, o rady.

Rozmowa o pracę: najważniejsze pierwsze 7 sekund

Twoim celem jest pokazać pracodawcy, że to właśnie ciebie szuka: kompetentnej i pasującej do firmy pracownicy. To jakie wrażenie zrobisz podczas rozmowy kwalifikacyjnej to więcej niż połowa sukcesu. Wiesz, że stawka jest wysoka: musisz nie tylko przekonać  rozmówcę o tym, że nadajesz się do tej pracy, ale także swoim wyglądem zrobić odpowiednie wrażenie. Nie przesadzić, nie rozmyć się w tle... Co zrobić?

Oczywiście wiele zależy od tego, o jaką pracę się ubiegasz. Nie ubierzesz się tak samo starając się o posadę w agencji reklamowej, dziale finansowym wielkiej korporacji, szkole językowej czy w kwiaciarni. Uniwersalna rada jest jedna: wyglądaj profesjonalnie. Nie przesadź, pamiętaj, że w tym przypadku mniej naprawdę znaczy więcej. W ciągu pierwszych siedmiu sekund spotkania twój potencjonalny przyszły pracodawca oceni, czy jesteś kompetentna, miła, czy pasujesz do firmy – i tak, stanie się to jeszcze zanim zdążysz zachwycić go swoimi profesjonalnymi  osiągnięciami. Te siedem sekund nie zadecyduje być o może o tym, czy dostaniesz pracę, ale na pewno może przechylić szalę na twoją stronę. 
Redakcja poleca: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? [WIDEO]
Idziesz na rozmowę o pracę? O to, czego oczekują od nas pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaliśmy Tomasza Staśkiewicza, trenera biznesu z doświadczeniem w rekrutacji i szkoleniach.

Garnitur najlepszy na rozmowę kwalifikacyjną?

Granatowa garsonka czy elegancki garnitur przestały być już obowiązkowymi “mundurkami" na rozmowę o pracę (chyba, że mówimy o posadzie w ministerstwie, kancelarii prawnej lub w finansach). Ich współczesnym odpowiednikiem są dobrej jakości eleganckie spodnie, kardigany i bluzki. Zawsze dobrze wyglądają spódnice ołówkowe do połowy kolana oraz sukienki (także do polowy kolana lub tuż za – mini zostawiamy na inną okazję!).

Jak się uczesać na rozmowę o pracę?

Pójdź do fryzjera przed rozmową kwalifikacyjną, podetnij końcówki, odśwież kolor. Polecane na rozmowy o pracę fryzury to takie, które odsłaniają twarz – zepnij włosy w koczek lub kucyk i nie poprawiaj ich podczas rozmowy, żeby nie sprawić wrażenia nerwowej osoby. Poza tym widok osoby, która ciągle odgarnia włosy z twarzy jest rozpraszający.

Na rozmowę kwalifikacyjną umaluj się dyskretnie 

W tym przypadku mniej także znaczy więcej. Postaw na delikatny makijaż, raczej zrezygnuj z perfum, a przynajmniej odłóż te, które mają zdecydowany dominujący zapach. Pamiętaj o manicure – postaw na pastelowe, cieliste kolory lub klasyczną czerwień albo róż. Wzorki, cyrkonie i szalone kolory zostaw na później.

Wybierz klasyczne buty i dodatki 

Buty powinny być zakryte i nie na najwyższym obcasie (poniżej 8 cm). Oczywiście muszą buć wypastowane i czyste (obcasy też! Pomyśl o zabraniu chusteczki do przetarcia ich, gdyby miały się zabrudzić). Wybierz klasyczne kolory: brązy, czerń, szary lub nude. Torebka nie powinna byś zniekształcona i wypchana, a biżuteria powinna być dyskretna i nierzucająca się w oczy.

A co z tatuażem na rozmowie o pracę?

Masz tatuaże? O ile nie aplikujesz o posadę w studiu tatuaży lub jakimś bardzo wyluzowanym artystycznym miejscu, nie powinnaś się nimi chwalić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. I mimo że tatuaże są teraz bardzo modne i zyskują coraz większą akceptację, na rozmowę o pracę lepiej je ukryć pod spodniami lub długim rękawem.

Pamiętaj, żeby nie czuć się "przebraną" na rozmowie kwalifikacyjnej – jeśli nie będzie ci wygodnie, wpłynie to na twoje zachowanie podczas rozmowy. Nie chcesz przecież nerwowo poprawiać bluzki czy rąbka spódnicy, prawda?

Rozmowa kwalifikacyjna: rady stylistki

Monika Osa Jurczyk, osobista stylistka radzi dokładnie przemyśleć ubranie, które wybierzemy na rozmowę o pracę i wzięcie pod uwagę wielu czynników, także tych niezwiązanych z samym ubiorem:
- Zanim się zastanowisz, jak się ubrać na rozmowę o pracę – sprawdź, jaka kultura ubioru obowiązuje w miejscu, do którego się wybierasz - radzi Monika Jurczyk. - To będzie pierwszy, pozawerbalny znak, że pasujesz do zespołu. Najlepiej będzie, jak postąpisz według mojego systemu MBI (master of business image): rozpoznasz swoją sylwetkę i ubierzesz się tak, żeby zyskać lub podkreślić proporcje, określisz swój typ kolorystyczny, żeby cera wyglądała na promienną, a kolor oczu był bardziej widoczny i zaakceptujesz swój typ pracobowości (osobowości w pracy) i w zależności od tego, czy jesteś zorientowana na cel, kreatywna czy dokładna, pokazała to ubraniem.

- Czwartym krokiem jest znalezienie wyróżnika, czyli jednego, unikalnego elementu ubrania, który sprawi, że zostaniesz zapamiętana - kontynuuje stylistka. - Jeśli chodzi o zasady dress code: włosy do marynarki powinny być związane, spódnica powinna się kończyć w połowie kolana, a buty muszą być zabudowane. Rajstopy są wymagane zawsze, najlepsze będą matowe (błyszczące nie mają klasy). Oprócz tego żadnych krzykliwych wzorów i kolorów, kiepskiej jakości materiałów i nie za dużo biżuterii.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj