w czym kąpać noworodka
fot. Adobe Stock

W czym kąpać noworodka – najlepsze kosmetyki do mycia dziecka

Od tego, w czym i jak kąpiesz noworodka, zależeć będzie stan jego skóry. Mówi się o tym coraz częściej: dermatolodzy nie polecają do mycia małych dzieci kosmetyków na bazie mydła, m.in. dlatego że wysuszają skórę. Wyjaśniamy, co warto stosować podczas kąpieli małego dziecka, kiedy sięgnąć po emolienty, jak znaleźć dobry kosmetyk eko.
Małgorzata Wódz
w czym kąpać noworodka
fot. Adobe Stock
Noworodka należy kąpać w płynnych środkach myjących. Takie kosmetyki są najlepsze dla niedojrzałej skóry dziecka, które dopiero przyszło na świat. Dobrze dobrany preparat do mycia nie tylko oczyści skórę, ale również będzie wspierał jej barierę ochronną.

Czym myć noworodka?

Polecanym przez dermatologów środkiem do mycia noworodków jest płyn myjący. Nie może być to jednak preparat wyprodukowany na bazie mydła. Mydło (nawet jeśli jest to mydełko dziecinne) może prowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Skutkiem tego bywa suchość, podrażnienie, zaczerwienie lub nawet łuszczenie się naskórka. Alternatywą polecaną przez dermatologów są środki myjące zawierające syntetyczne detergenty (tzw. syndety). Mogą to być syndety w kostce lub w płynie. Można ich używać, jeśli dziecko ma zdrową, gładką, niewysuszoną skórę. Syndety bywają czasem nazywane mydłem bez mydła. Mają odpowiednie pH dla skóry 5,5-6,0.
 
Dermatolodzy nie zabraniają używania mydeł, ale zwracają uwagę, że lepszym rozwiązaniem dla skóry małego dziecka jest stosowanie płynów myjących, które nie są wyprodukowane na bazie mydła. Warto wiedzieć, że noworodka można z powodzeniem również myć samą wodą.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

W czym kąpać noworodka z suchą skórą?

Jeśli noworodek ma suchą skórę, która się łuszczy albo inny problem skórny, zwykły płyn myjący warto zastąpić preparatem zawierającym emolienty. To składniki, które nie tylko nie naruszają naturalnej bariery ochronnej, ale również zmiękczają skórę, zatrzymują w niej wodę, a tym samym zapewniają odpowiednie nawilżenie. Płyny myjące z emolientami dodaje się do wody w wanience. Emolienty mogą też stanowić skład kosmetyków, których używa się do pielęgnacji po kąpieli. Preparaty tego typu kupuje się w aptece lub sklepach drogeryjnych.

Naturalny domowy emolient do mycia noworodka

Podobnie jak emolienty działa wywar z siemienia lnianego. Można go używać do kąpieli noworodków i dzieci ze zmianami alergicznymi. Siemię lniane po namoczeniu otacza się warstwą śluzu. Dodanie go do kąpieli działa na skórę oczyszczająco, nawilżająco i kojąco. Zagotuj w garnku z wodą pół szklanki siemienia. Gdy wywar ostygnie, zbierz galaretkę, która utworzyła się na powierzchni, i dodaj ją do przygotowanej ciepłej wody w wanience. Wykąp dziecko, nie używając dodatkowych preparatów.

Jak wybrać najlepszy kosmetyk do mycia dziecka?

Preparat, który wybierzesz, powinien mieć na etykiecie informację, że jest polecany dla dzieci od pierwszego dnia życia. To ważny fakt, bo skóra małych dzieci różni się od skóry dorosłych i wymaga delikatnej pielęgnacji. Najlepszym wyborem są produkty, których działanie zostało udowodnione w badaniach. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu (certyfikat lub atest, np. PZH, IMiD, CZD, a także towarzystw naukowych, np. dermatologicznego, alergologicznego).

Najlepsze preparaty do kąpieli noworodków powinny mieć pH 5,5 i nie zawierać substancji zapachowych (mogą uczulać). Kupując produkt, zwróć też uwagę, jak go stosować – niektóre kosmetyki dodaje się do wody w wanience, inne używa jako środek oczyszczający skórę.

Czy można stosować kosmetyki eko do mycia noworodka?

Naturalna pielęgnacja jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ alergia skórna może dotknąć każdego. Ale w tej materii również musimy być ostrożni. Wybierajmy produkty, które zostały dokładnie przebadane. Dobre kosmetyki naturalne posiadają specjalne certyfikaty przyznawane np. przez AllergyCertyfied (najbardziej restrykcyjny), ECOCERT lub BDIH.

Jeśli obawiasz się alergii (często skłonności uczuleniowe dzieci dziedziczą po rodzicach), wybierz kosmetyki dla alergików (hipoalergiczne). Można ich używać nie tylko wtedy, gdy obawiamy się wystąpienia alergii.

Czy noworodek potrzebuje szamponu?

Do mycia delikatnych włosów dziecka nie musisz używać specjalnych szamponów – wystarczy woda i  płyn myjący, ten sam, w którym kąpiesz dziecko. Dermatolodzy są zdania, że szampon przyda się dopiero półrocznemu niemowlęciu.
Według aktualnych zaleceń noworodka nie trzeba kąpać codziennie. Można to robić nawet dwa do trzech razy w ciągu tygodnia. Codziennie należy stosować tzw. kąpiel na sucho, która polega na przecieraniu ciała myją zamoczoną w wodzie. Jeśli tylko masz ochotę, warto kąpać dziecko codziennie. To pozwala dziecku porządkować rytm dnia i wyciszyć się przed snem. Małe dzieci, podobnie jak dorośli, po kąpieli lepiej śpią.

Zobacz też:
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy