psycholog dziecięcy
fot. fotolia.com

W czym pomoże Superniania, czyli kiedy iść do psychologa dziecięcego?

Dziecięcy psycholog jest w każdym mieście. Ty też możesz skorzystać z jej pomocy. Zobacz, kiedy warto umówić się na wizytę i jakie zachowania dziecka powinny cię zaniepokoić.
psycholog dziecięcy
fot. fotolia.com
Pomocy psychologicznej potrzebują dzieci, które przeżyły bardzo silny wstrząs psychiczny, np. wypadek samochodowy, pożar, śmierć kogoś bliskiego. Również takie, które były krzywdzone lub wychowują się w rodzinach z problemem alkoholowym. To jasne. Kiedy jeszcze?

Kiedy iść z dzieckiem do psychologa

Zgłoś się z dzieckiem do psychologa, jeżeli twoje dziecko:
  • przeżywa rozwód rodziców;
  • należy do grupy dzieci z tzw. ryzyka okołoporodowego: nieprawidłowy przebieg ciąży, powikłany poród, występowanie niepokojących objawów neurologicznych;
  • przez dłuższy czas wykazuje niepokojące objawy, np. zaczęło się moczyć, ma tiki;
  • sprawia ci duże trudności wychowawcze;
  • rozwija się dużo wolniej niż jego rówieśnicy (np. dużo słabiej mówi)
  • unika kontaktu z ludźmi, również bliskimi;
  • niepokoi cię innym, nietypowym zachowaniem.

A z jakimi problemami rodzice pukają najczęściej? Oto 5 bardzo typowych:
Redakcja poleca: Jak wspierać rozwój mowy przedszkolaka? - film
Logopeda radzi, jak wspomagać rozwój mowy kilkulatka.

Gdy dziecko słabo mówi

Ten kłopot może dotyczyć już niemowlęcia, które np. nie gaworzy; dwulatka, który jeszcze nie zaczął mówić; trzylatka, który mówi tylko pojedyncze wyrazy. W takich sytuacjach rodzice zwracają się zwykle po pomoc do logopedy, który zajmuje się m.in. wczesnym stymulowaniem rozwoju mowy. Bywa jednak, że dziecko „nie mówi” z powodów, które tkwią w jego psychice, a wtedy logopeda jest na ogół bezsilny i potrzebna jest pomoc psychologa. Psycholog ocenia tempo rozwoju dziecka i szuka przyczyn kłopotów z mówieniem. Bywa, że opóźnienie lub brak mowy jest przejawem poważnego zaburzenia, częściej jednak maluch jest zbyt słabo zachęcany przez otoczenie do posługiwania się mową, z czego rodzice nie zdają sobie sprawy. W takiej sytuacji psycholog radzi, jak wzmocnić motywację dziecka do mówienia.

Gdy dziecko dziwnie się zachowuje

Wyrywanie sobie włosów, walenie głową w podłogę, jąkanie, obgryzanie paznokci, kiwanie się, dotykanie narządów płciowych - rodzice bardzo niepokoją się tymi „dziwnymi” nawykami dziecka. Mogą one świadczyć o stresie, lęku, podenerwowaniu lub niezaspokojonych potrzebach dziecka. Dorosły, by w równie trudnych chwilach rozładować napięcie emocjonalne, sięga na przykład po papierosa. Dzieci mają na to takie właśnie „dziwne” sposoby i nie należy ich za to piętnować. Często wystarczy okazać maluchowi cierpliwość, czułość i zrozumienie, by problem zniknął, jednak w niektórych sytuacjach potrzeba pewnych zmian w rodzinie lub w stosunku rodziców do dziecka, które trudno samemu wprowadzić. Gdy kłopoty nie znikają lub nasilają się warto skonsultować się z psychologiem, by wspólnie odkryć, jaką trudność przeżywa dziecko i móc skutecznie mu pomagać.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem