GRY
 
 

Jak prać ubranka noworodka? Jak uprać jego wózek?

W czym prać ubranka noworodka: w proszku czy płatkach mydlanych? Prasować je czy nie, a jeśli tak, to jak długo – wyjaśniamy wspólnie z ekspertami Instytutu Matki i Dziecka.

pranie
fot. Fotolia
W czym prać ubrania noworodka? Jak płukać ubranka, by nie pozostawały na nich resztki detergentów? Jak uprać wózek i fotelik niemowlęcia? Dopóki w domu nie pojawiło się małe dziecko nawet zdawałaś sobie sprawy, jak wielu środków chemicznych używasz. Teraz, zanim to zrobisz, zastanów się, czy to bezpieczne.

Ograniczaj detergenty

Skóra noworodka jest delikatna, wrażliwa i łatwo ulega uszkodzeniom. Kontakt z najmniejszą nawet ilością detergentów może się okazać dla niej szkodliwy. – Dlatego co najmniej przez pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka trzeba ograniczać kontakt dziecka ze środkami chemicznymi, zwłaszcza tymi, które przeznaczone są do użytku przez osoby dorosłe – tłumaczy Alicja Dybowska-Brodowska z Sekcji Ocen Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
W drugim i trzecim roku życia dziecko nabiera już większej odporności, ale nadal ubrania i przedmioty, których używa, wymagają szczególnego traktowania.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Proszek do prania dla noworodka i niemowlęcia

Proszki lub płyny do prania ubranek dziecięcych muszą być łatwe do wypłukania, bezwonne lub o delikatnym, niedrażniącym zapachu. Przede wszystkim zwracaj jednak uwagę, czy mają atest.
– Tetrowe pieluchy i ubranka, zwłaszcza niemowlęce, powinny być prane wyłącznie w środkach, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka – mówi Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii, Oceny Receptur i Badań Aplikacyjnych IMiD w Warszawie. Można w nich znaleźć minimalną ilość enzymów, nie zawierają kwasu borowego (jak proszki „dla dorosłych”), a znajdujące się w nich detergenty mają łagodne działanie.
Dlaczego to takie ważne? Detergent lub kwas borowy mógłby podrażnić delikatną skórę dziecka – zwłaszcza na pupie, gdzie jest ona często odparzona lub zmacerowana. – Im mniejsze dziecko, tym łagodniejszych środków trzeba używać i tym dokładniej należy płukać ubrania, szczególnie bieliznę i pieluszki – wyjaśnia Ewa Kamińska.

Dodatkowe płukanie ubranek

Zawsze programuj pralkę na opcję dodatkowego płukania, żeby mieć pewność, że proszek jest dobrze wypłukany i nie podrażni skóry dziecka.
Najtrudniej dokładnie wypłukać rzeczy prane ręcznie, szczególnie że w takich przypadkach sypie się proszek „na oko”. Dlatego do prania ręcznego używaj delikatniejszych od proszku płatków mydlanych. Potem wypłucz ubranka pod bieżącą wodą. – W ten sposób można tylko sprać plamę z sukieneczki lub bluzy – zastrzega Ewa Kamińska. – Odradzam ręczne pranie ubranek niemowlęcych, które dotykają bezpośrednio skóry dziecka, np. kaftaników czy body.
Doładuj
Przeładuj