ciąża, brzuch
fot. fotolia

W czym rodzić? Koszule do porodu

Wszystkie znamy koszule do karmienia, wiemy, jakie cechy powinny posiadać. Co z koszulą do porodu – czy istnieje? W czym Polki najczęściej rodzą? Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając ubranie do porodu.
Marta Kabulska
ciąża, brzuch
fot. fotolia
Zapytaliśmy użytkowniczki Facebooka, w czym rodziły. Oto kilka wniosków.
Kobiety najczęściej wybierają do porodu koszulę do karmienia, duży t-shirt męża lub koszulę nocną w rozmiarze XXL. Często również rodzą w szpitalnych koszulach.

O czym należy pamiętać, wybierając ubranie do porodu?

  • Ubranie, w którym będziesz rodzić może (i prawdopodobnie będzie) pobrudzone krwią, przepocone. Nie nastawiaj się na pobyt w szpitalu w koszuli, w której rodziłaś. Chwilę po narodzinach będziesz miała możliwość przebrania się. Koszę, w której rodziłaś, możesz od razu wyrzucić, jak robi to spora część mam (często zabiera ją osoba sprzątająca salę po porodzie) lub oddać mężowi do prania. Licząc się z możliwością wyrzucenia ubrania zaraz po porodzie nie warto inwestować w drogie koszule do porodu.
  • Nie zakładaj zbyt krótkich bluzek do porodu. Kobiety często decydują się na poród w t-shirtach męża. Pamiętaj, że w trakcie porodu nie masz na sobie bielizny. Bluzka, w której rodzisz, powinna być na tyle długa, by zakrywać ci pośladki. Z pewnością chodzenie po korytarzu (choćby do toalety) w za krótkiej koszuli nie jest komfortowe.
  • Licz się z koniecznością przebrania w szpitalną koszulę. Niektóre mamy, przykładają dużą wagę do tego, w czym będą rodzić. Koszula ma być dla nich formą pamiątki z porodu. Pieczołowicie ją wybierają, a gdy trafią do szpitala, okazuje się, że poród musi odbyć się w szpitalnej koszuli. Jeśli chcesz unikać tego typu sytuacji, zadzwoń wcześniej do szpitala, w którym planujesz rodzić i dowiedz się, jaka praktyka jest u tam stosowana.
Sprawdź, gdzie powinnaś rodzić? - test

Uwaga! Porody odbywające się przez cesarskie cięcie prawie zawsze wiążą się z przymusem założenia szpitalnej odzieży.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Koszula do porodu

Jeśli ubiór w trakcie porodu ma dla ciebie znaczenie, chcesz się czuć estetycznie i komfortowo (na ile to możliwe), możesz rozważyć zakup koszuli przeznaczonej specjalnie do porodu. Co szczególnego posiada owa koszula?
Marka Granatovo wyprodukowała koszule do porodu posiadające funkcjonalności szczególnie istotne dla rodzącej. Są to:
  • rozpięcie na plecach zapinane na napy:
*umożliwia łatwe zdjęcie/przebranie się po porodzie - bez potrzeby odkładania dziecka czy wstawania z łóżka
*dla lekarza anestezjologa – łatwy dostęp do kręgosłupa by ewentualnie podać znieczulenie zewnątrzoponowe
  • rozpinane zapięcie z przodu umożliwiające karmienie i ... kangurowanie
  • Gdy tuż po narodzinach położna położy na tobie noworodka, możesz okryć go dodatkowo swoją koszulą. Będzie mu ciepło i a ty będziesz pewna, że maluszek jest bezpieczny.
Przygotowując się do napisania tego artykułu, przeczytałam wiele ciekawych anegdot i historii porodowych, za które bardzo wam dziękuję. Jedna utkwiła mi szczególnie w pamięci i pozwolę sobie ją przytoczyć:
Wiktora rodziłam naturalnie. To był poród rodzinny. Miałam na sobie koszulkę męża kupioną na Krecie. Wiktor począł się właśnie na Krecie.

Zobacz też: Poród bez nacinania - przygotuj się!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy