GRY
 
 

Poród to nie wyścig, nikt nie dostanie medalu!

W jakich dyscyplinach rodzice maluchów walczą ze sobą absolutnie niepotrzebnie? "Mam dość przechwalania się mam i ojców. Czy ma to  mnie wpędzić w poczucie, że jestem gorsza?" – opinia mamy

fot. Fotolia
Wchodzę rano na portale społecznościowe i widzę te wszystkie cudowne zdjęcia. Godzina po porodzie, uśmiechnięta umalowana mama, dumny tata i dziecko z śpiworku jak z żurnala. A ja? Zmęczona, rozczochrana, próbuję wykrzesać z siebie siły, by przystawić dziecko do piersi. Czy moje wspomnienia po porodzie były gorsze? Czy ja jestem gorszą mamą, kobietą, że nie wyglądałam i nie czułam się tak jak ona?

"Zrobiliśmy to! Tylko 5 godzin i nasze maleństwo jest na świecie"- chwali się jeden tata. "Tylko 3 godziny i już"- chwali się kolejny. Po co to robią? Czy biorą udział w jakimś wyścigu? Czy mama, która rodziła przez 17 godzin jest gorsza od ich żon? Czy kobieta która rodziła przez 10 godzin, a potem wylądowała na stole operacyjnym i miała cesarskie cięcie, przegrała?

W jakich dyscyplinach rodzice maluchów walczą ze sobą absolutnie niepotrzebnie?

1.    Poród naturalny, czy cesarka.

2.    Karmienie piersią, czy butelka.

3.    Długość porodu.

4.    Znieczulenie, czy bez.

5.    Waga dziecka w chwili porodu.

6.    Przybieranie na wadze dziecka.

7.    Pierwsze słowo.

8.    Pierwszy ząbek.

9.    Kiedy dziecko zaczęło korzystać z nocnika.

Takich dyscyplin jest naprawdę wiele i trudno odgadnąć, po co tak naprawdę ludzie to robią. Co im daje ściganie się z innymi rodzicami, czy nie wiedzą, że każde dziecko rozwija się w innym, co nie znaczy gorszym tempie? Wpędzamy się w poczucie winy,  ścigamy w konkurencjach gdzie nie ma tak naprawdę wygranych. Jedyną nagrodą, choć najważniejszą w tych wszystkich "konkursach" jest bycie rodzicem zdrowego i szczęśliwego dziecka. I nic więcej nie powinno być nam potrzebne do szczęścia...

Czy zauważyłaś, że rodzice rywalizują ze sobą?

Czytaj także: Rodzice i obowiązki - sprawdź, ile tak naprawdę pracujecie!
Redakcja poleca: Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u
Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami