Spanie w niewłaściwej pozycji może być niebezpieczne dla dziecka
fot. Fotolia

Układanie dziecka do snu w tej pozycji jest niebezpieczne!

Jednym ze sposobów zminimalizowana ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej jest układanie maluszka do snu w odpowiedniej pozycji. Sprawdź, w jakiej!
Hanna Szczesiak
Spanie w niewłaściwej pozycji może być niebezpieczne dla dziecka
fot. Fotolia
O tym, jaka pozycja podczas snu jest najlepsza dla dziecka, słyszała każda mama. Według cioci i babci, najlepiej kłaść malca na boczku, według sąsiadki tylko na brzuszku, a lekarze alarmują, że najbezpieczniejsze dla malca jest spanie na pleckach. Komu wierzyć? Odpowiedź jest prosta: lekarzom!

W jakiej pozycji powinno spać niemowlę?

Zalecenia lekarzy w kwestii odpowiedniej pielęgnacji niemowlaka zmieniają się na przestrzeni lat. Mimo czyhających wszędzie niebezpieczeństw nam jakoś udało się przetrwać... Nie oznacza to jednak, że młode mamy powinny zaufać radom babć i cioć.

Wśród rodziców wciąż krąży mit, że układanie dziecka na boczku jest tak samo bezpieczne, jak układanie na pleckach. Według specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej układanie dziecka do snu na plecach w pustym łóżeczku (bez zbędnych maskotek, poduszek czy niepotrzebnych kocyków) to jeden z najważniejszych czynników zapobiegających nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Gdy niemowlę rośnie, uczy się samodzielnego obracania z plecków na bok czy na brzuszek. To moment (zwykle ok. 4-6. miesiąca życia), w którym rodzic już nie musi obsesyjnie kontrolować pozycji, w jakiej śpi dziecko. Układanie dziecka na pleckach w zupełności wystarczy – gdy podczas snu maluch przewróci się na bok, będzie w stanie samodzielnie obrócić się na plecki.

Kiedy kładziesz dziecko spać, upewnij się, że leży na pleckach. To naprawdę niewiele, a dzięki temu masz realny wpływ na bezpieczeństwo swojego maluszka!

Czytaj także: 10 pytań o to, ile powinno spać niemowlę
Redakcja poleca: Jak chronić dziecko przed nagłą śmiercią łóżeczkową?
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, dotyka niemowląt, które są pozornie zdrowe. Jednak pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Które dzieci są szczególnie zagrożone i co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko SIDS?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy