maluch, okulary, chłopiec

W klubie okularników

Jeśli uważasz, że maluch często trze oczy albo je mruży, oglądając książeczki, nie odkładaj wizyty u okulisty. Być może potrzebuje okularków, by widzieć prawidłowo.
maluch, okulary, chłopiec
Dziecko „uczy się” prawidłowo widzieć aż do siódmego roku życia. Jest to związane z rozwojem centralnego układu nerwowego. Tę naukę może zaburzyć wada wzroku, którą w dodatku trudno zauważyć. Maluch nie skarży się, bo nie wie, że widzi inaczej niż inni. Potrafi się przystosować do takiej sytuacji, dlatego to ty zrób...

Uważnie obserwuj

Jeśli twoja pociecha nie wsadza nosa w książeczkę, żeby pokazać ci, gdzie jest kotek, wszystko jest w porządku. Potrzebuje jednak pomocy, jeżeli:
- trze i mruży oczka, przyglądając się czemuś z bardzo bliska, przechyla główkę, gdy patrzy,
- podchodzi do telewizora, ale nie po to, żeby dotknąć rączką obrazu (to zwyczaj wielu maluchów), ale żeby lepiej widzieć,
- na spacerze nie dostrzega kaczki czy wiewiórki, którą ty widzisz,
- pojawia się biały refleks z dna oka – natychmiast zgłoś się na badanie okulistyczne,
- zezuje – częste przy innych wadach wzroku,
- ktoś w rodzinie ma poważne problemy ze wzrokiem – w tej sytuacji zabierz dziecko do okulisty nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że widzi idealnie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Zapisz do okulisty

Choć nie ma rejonizacji i nie potrzebujesz skierowania, to i tak porozmawiaj z pediatrą o swoich wątpliwościach – pomoże ci znaleźć dobrego specjalistę. Przygotuj malucha na spotkanie z okulistą. Zaintryguj go, obiecując, że u pani doktor zobaczy fajne obrazki. Okulista pokaże mu różnej wielkości rysunki i przedmioty, by przekonać się, jak dziecko widzi. Jeśli zauważy jakiś problem, po zapuszczeniu mu do oczu Tropicamidu wykona dodatkowe badanie. Źrenice dziecka przez kilka godzin będą szeroko otwarte, więc załóż mu okulary przeciwsłoneczne, bo światło będzie je razić.

Czekaj na diagnozę

Wśród najmłodszych występuje:
  • Nadwzroczność (dalekowzroczność) – maluch lepiej widzi tylko obiekty oddalone, nie lubi więc układanek, obrazków z wieloma szczegółami. Jeśli wada nie przekracza 2-3 dioptrii, wyrośnie z niej. Jeśli jest duża, konieczne jest noszenie okularów (plusowych)
  • Krótkowzroczność. Dziecko widzi słabo z daleka, dlatego mruży oczy, siada blisko telewizora. Okulista zaleci mu noszenie okularów (minusowych).
  • Astygmatyzm. To inaczej nieostre widzenie i z daleka, i z bliska. Wada ma związek z nieprawidłową budową rogówki, obraz jest zniekształcony, rozciągnięty. Wtedy dziecko mruży oczy, przekrzywia główkę, aby wyraźniej widzieć. Zwykle wada towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. Wyrównuje się ją szkłami cylindrycznymi, które trzeba nosić na stałe (lepiej nie zdejmować często okularów, bo to pogarsza widzenie).

Idź do optyka

By malec zaakceptował okulary, trzeba mu w tym pomóc:
- dobierz Ładną, miękką, kolorową oprawkę, która ma zaokrąglone zauszniki oraz specjalną osłonkę na nosek. Pochwal, że świetnie dzięki niej wygląda,
- kup szkła z utwardzonego plastiku. Są droższe, ale lżejsze i trwalsze,
- przyzwyczajaj stopniowo – gdy malec jest bardzo negatywnie nastawiony do okularów, niech nosi je na początku 1-2 godzin dziennie. Sprawdź, czy nie uciskają nosa, uszu, skroni. Jeśli tak – poproś optyka, by poprawił ich ustawienie. Często problem z polubieniem okularów mają dzieci, którym trzeba zasłaniać lepsze oko, by słabsze „pracowało” (u optyka mogą wybrać plastry z obrazkami),
- powitaj malca w klubie okularników. Zaproś dorosłych noszących okulary, których dziecko lubi.

O to najczęściej pytają mamy

  • Czy maluch może nosić szkła kontaktowe?
Może, a gdy różnica między wadą wzroku w jednym i drugim oku przekracza 4 dioptrie, jest to nawet zalecane. Jednak ich zakładanie i zdejmowanie jest dla dziecka stresujące, no i maluchy często je gubią, odruchowo pocierając oko. Jeśli nie ma istotnych wskazań medycznych, lepiej żeby nosiły normalne okularki.
  • Czy kupić dziecku okulary przeciwsłoneczne?
Tak, bo jego oko jest bardzo wrażliwe na promieniowanie UV. Gdy nosi okulary korekcyjne, mogą to być specjalne nakładki przyciemniające. Możesz też zrobić drugą parę okularów lekko przyciemnionych.
  • Kiedy możliwe jest skorygowanie wady wzroku laserem?
Trzeba z tym poczekać aż do 21. roku życia.

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Seroczyńska, Specjalista chorób oczu.przyjmuje małych pacjentów w Centrum Medycznym Arka
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy