Akcja sadzenia drzew z okazji urodzenia dziecka
fot. AdobeStock

Urodziło ci się dziecko? Posadź drzewo w parku

Tak ten niezapomniany moment w życiu każdego z nas chce uwiecznić Kraków. W mamotoja. pl całym sercem popieramy akcję! A wy, przyłączycie się?
Agnieszka Majchrzak
Akcja sadzenia drzew z okazji urodzenia dziecka
fot. AdobeStock
Akcja rusza w środę, 21 marca, w pierwszy dzień wiosny. Rodzice będą mogli posadzić za darmo drzewko i odznaczyć je pamiątkową tabliczką z imieniem i nazwiskiem swojego dziecka.

500 nowych drzew

W Krakowie już od jakiegoś czasu przybywa w ten sposób drzew. Akcja nazywa się Park Krakowian. Mieszkańcy sadzili drzewa m.in. przy ul. Księcia Józefa i Falistej, teraz przyszła kolej na ul. Ptaszyckiego.

Każdy, kto chce, może za darmo posadzić tam drzewo dla dziecka i oznaczyć je pamiątkową tabliczką z imieniem i nazwiskiem pociechy. Zarząd Zieleni Miejskiej chce, by w ten sposób w okolicy pojawiło się pół tysiąca nowych drzew. Chodzi o to, aby powstały w mieście parki o sentymentalnym znaczeniu dla jego mieszkańców.

Akcja jest bezpłatna. Każdy mieszkaniec dostanie drzewo oraz oznaczony numerem dołek, w którym będzie mógł je posadzić. Na miejscu będą specjaliści z Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy posłużą fachowymi radami.

Potrzebna jest tylko jedna formalność, trzeba się zapisać do akcji. Od środy rano, 21 marca na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej (www. zzm.krakow.pl), będzie można się zarejestrować. Decyduje kolejność zgłoszeń. Jeśli pogoda dopisze, po sadzeniu będzie ognisko.
Redakcja poleca: Ciążowe brzuszki polskich gwiazd [WIDEO]
Wszystkie przyszłe mamy są piękne, a rosnący brzuszek to powód do dumy i chwalenia się. Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia z sesji magazynu Viva! polskich gwiazd w ciąży i... zainspirujcie się! Sesja zdjęciowa z brzuszkiem to niesamowita rodzinna pamiątka – nie tylko dla celebrytek!

Sadzenie drzewa nie takie proste, jak mogłoby się wydawać

Trzeba jednak pamiętać, że chociaż sadzenie drzew od lat znajduje się na szczycie listy działań proekologicznych, to jednak w praktyce bardzo trudno jest spontanicznie zasadzić drzewo w przestrzeni publicznej. W najlepszej sytuacji są posiadacze gruntu - oni mogą sadzić drzewa na własnym terenie bez żadnych dodatkowych zezwoleń.

Ale jeśli nie masz tak uprzywilejowanej pozycji i na przykład mieszkasz w wynajmowanym w bloku mieszkaniu, a właśnie urodziło ci się dziecko, to zanim upamiętnisz ten niezpomniany moment, musisz udać się do po zgodę do zarządcy terenu.

Sadzenie drzew wymaga zawsze zezwolenia właściciela nieruchomości - spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, o ile są właścicielami gruntów. Warto też, najlepiej większą grupą mieszkańców zwrócić się do urzędu gminy z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie posadzenie drzewa będzie legalne.

W niektórych miejscach nasadzenia mogą być wykonane wyłącznie według projektu zatwierdzonego przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Często na terenach miejskich sadzone są drzewa, bądź krzewy o odpowiednich parametrach i pochodzące z odpowiedniej uprawy. Przy sadzeniu trzeba też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości zarówno od zabudowań, jak i samych drzew między sobą, tak aby za kilkanaście lat jego system korzeniowy nie uszkodził fundamentów budynków lub chodników.

A wy, czy już zasadziliście drzewko dla upamiętnienia narodzin waszego dziecka? Podoba się wam taka akcja? Czy tam gdzie mieszkacie, jest możliwość posadzenia drzewa? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: wyborcza.pl Kraków, ulicaekologiczna.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy